• t0va

    Vill inte amma vad ska jag ge då?

    Jag kommer troligen inte amma våran kommande bebis, dels blir det nog svårare att amma än att använda flaska för jag har en sjukdom som gör att mina muskler är svaga, sen kommer jag nog äta smärtstillande som inte går ihop med amning. Utan sånt kommer jag bli en värdelös och trött mamma, så hellre flaska då. 

    Men hur ska vi börja? Vi har fått tips om flaskor med antikolik och har köpt ett fåtal för att testa. Men när det gäller ersättning vad ska vi ta?

    Såg att det fanns tetrapack som var färdigblandad, är det vettigt att ta med till BB, eller ska vi köpa någon pulver och ha med? Jag litar inte på att vårat beslut respekteras, speciellt inte efter att ha varit på amningsinfon som de hade. Då var man tvungen att prova amning i ett dygn även om det inte gick innan något annat tas till.

    Jag vill gärna testa att amma men tror inte jag fixar det i det långa loppet, speciellt inte när jag sen ska vara själv på dagarna med bebis.

    Vi tittade i affären och det verkar vara nan eller sempers som gäller, såg att många här skriver om nan1 till att börja med, är det smart, eller ska vi testa nan ha först?

    Vi har ingen aning alls för alla våra vänner har ammat och är rätt så låsta vid det.

    Tar gärna emot tips så vi får mer klarhet i detta. Tycker det är synd att man inte kan gå på info på mödravården om flaskmatning också, som det var med amningen. Min bm är ledig nu och jag känner inte förtroende att ta upp det med den som är vikarie. Är rädd att jag ska bli tvingad att amma om jag känner att det inte går.

    Min sambo stöttar mig i valet och förstår så det är alltid något.  

  • Svar på tråden Vill inte amma vad ska jag ge då?
  • t0va
    Dixabilly skrev 2010-07-06 23:10:20 följande:
    Jag fick avbryta amning direkt på bb för att jag blev sjuk. BB gav mig semper att ge min son, men han fick sån jäkla magknip alltså :S Sen efter 3 veckor när jag kom hem kollade jag runt på familjeliv vad andra gav och såg NAN och att det är bättre mot magknip, jag provade och det fungerade jätte bra verkligen!

    Jag ska inte amma nästa barn, kommer ge NAN då igen, var jätte nöjd.
    Var det nan1 då du körde med? 
    Vill gärna ha med eget så man slipper hålla på och tjaffsa om det skulle komma till den punkten, sen är det skönt att ha hemma när vi kommer hem. För sambon har inte körkort så det krävs lite planering om han ska iväg och akuthandla på något mer ställe än absolut närmaste. Så vi har hellre sånt hemma än att behöva kasta oss iväg i bilen. 
    MirandaSthlm skrev 2010-07-06 23:08:02 följande:
    Jag ger min 6 veckors både "nan1 från födseln" och tutte för hon vill ha det så och då slipper jag amma utanför hemmet.

    Kolla med din BVC innan bara.

    Lycka till

    Solig
    Tack, vad ska jag kolla med bvc, förstod inte det. 
  • t0va

    Kalas, då ska vi se till att köpa med oss sånt. Känslan jag fick av hon från bb som pratade om amning var att personalen där mer än gärna trycker på att amning är det enda, själv var hon lite tveksam och sa att ersättning går bra också för det finns endel som inte kan/vill amma. Men det var väl lite sisådär med resten av personalen. 

    Hellre att vi har med och kan ge och blir överraskade om att amning fungerar, än tvärt om. Inte för att jag riktigt förstår hur jag ska få ihop att hålla bebis rätt osv. Men då slipper vi stå och bråka om det och kan värma själva.

    Mina händer hoppar nämligen ur led väldigt lätt så jag kan inte hålla om en bebis speciellt länge, men ha i knät nära och ge flaska har jag fått prova och det har gått bra. Man ska ju hålla en längre tid också. :)  

  • t0va
    Saaaraa skrev 2010-07-06 23:23:56 följande:
    Ett tips är att skriva i journalen önskemål om hur du vill ha det på BB. Att du kanske vill ha lite hjälp med att få till det med amningen, men att du kommer att ge ersättning om du känner att det inte känns rätt att amma - och att du då vill att ditt beslut respekteras.

    Jag skrev att jag ville ha extrahjälp med amningen på barn nummer två, och det är jag glad över att jag skrev eftersom att de då visste hur jag ville ha det och kunde hjälpa till utifrån det.
    Ok, så mer än i förlossningsbrevet då. Vi ska ha ett längre möte med BM om förlossning och sånt när hon är tillbaka så då ska jag se till att skriva ner detta också och ta upp. Jättebra tips :) 
  • t0va

    Tackar för alla tips, amningskudde är inköpt, är bra att ha även när det inte ska matas så bebis kan ligga i mitt knä bättre utan att jag ska behöva hålla i honom hela tiden. 

    Koka upp vatten och sånt fixar jag utan större problem, lätta vikter är oftast inga problem utan det som orsakar mest problem är att hålla något statist under en längre tid, eller lyfta tunga saker.  Kan tex. inte ha kaninen i famnen mer än någon minut för är inte handlederna helt raka så riskerar de att hoppa ur led.

    Det vi vill är att testa att amma och se om det går men framförallt att ha testat och hoppas att bebis får i sig den första mjölken, på BB finns ju både sambon och personal som kan stötta och hjälpa till med ställningar och hålla om det behövs. Men blir det så att jag inte fixar det helt själv så vill jag se till att ersättning fungerar innan vi åker hem, jag kommer troligen få stanna ett par dagar så vi har nog tid på oss. :)

    Tror det är dr brown flaska vi har köpt, har några vanliga också som vi köpte i början av graviditeten bara för att de var så söta, så vi får testa oss fram. Lägger hellre lite extra pengar på dyra flaskor som funkar än köper billig  som inte känns bra.  

  • t0va
    Helene OSV skrev 2010-07-07 12:04:24 följande:
    Sen ger du lite blandade signaler, du skriver i rubriken att du inte vill amma och i ts att du vill gärna testa men TROR inte att du fixar det.
    Då testar man! Lägg inte ner det utan att ens försöka!
    japp, för hade jag skrivit att jag vill amma så skulle jag få massa svar om att man ska kämpa tills man dör nästan osv. Och det är inte de svaren jag vill höra, jag vill veta hur man går tillväga om man inte vill amma. 

    Jag är rätt övertygad om att det inte kommer fungera att amma självständigt, speciellt inte en längre tid. Ingen vet hur dålig jag blir av förlossningen, finns stor risk att jag inte kommer fixa speciellt mycket alls. Om priset är att jag ska behöva äta mer smärtstillande och riskera att händerna hoppar ur led då vill jag inte amma. Tror att ersättning är likvärdigt och fungerar bra för bebis det med.

    Men på BB ihop med sambo och personal så går det säkert att amma, därför vill jag testa och låta bebis få i sig råmjöken för det ska ju vara bra. Men det hänger enhel del på om personalen är vettiga och sambon får stanna och assistera om det behövs.  
Svar på tråden Vill inte amma vad ska jag ge då?