• pingel

    Svårt att andas

    Jag är också i vecka 32 och tycker att magen plötsligt har kommit så himla högt upp. Upplever inte så som du beskriver men känner ändå att det ibland är lite svårt att få luft, att jag måste sitta mer bakåtlutad och att jag blir andfådd för struntsaker.

    Men du, hur har du det med blodvärdet? Innan jag började ta järntabletter för några veckor sedan fick jag ett par liksom "utmattningsanfall" där hjärtat plötsligt började rusa, jag flåsade och kände mig väldigt yr och mådde illa och fick lägga mig ner för att hämta mig, kändes rätt obehagligt. Jag kände också då precis som om det inte kom in någon luft alls hur mycket jag än andades. Jag var också generellt väldigt trött. Men så fort jag fick upp järnvärdet försvann det.

    Annars säger jag som andra, fråga barnmorskan. Och annars blir det förhoppningsvis bättre mot slutet när magen sjunker en aning Lycka till!

Svar på tråden Svårt att andas