• Anonym (99)

    Umgängesvägran

    Anonym skrev 2010-07-25 00:22:31 följande:
    Ts. Om du är lugn och sansad och talar för barnets behov av framförhållning och trygghet så kan du få domen ämdrad. Du kan få igenom att pappan får ha umgänge. på sina helger, men han ska meddela dig minst 7 dagar i förväg om att han önskar ha umgänge med barnet. Allt för barnets trygghet!
    Jag tycker att det här är en jättebra idé!

    Yrka på ett umgänge med pappan första helgen varje månad (lördag-söndag), med tillägget om att bekräftelse ska ske senast måndag kväll kl. 21.

    På det viset öppnar du för att barnet får möjlighet till regelbundet umgänge med sin pappa, samtidigt som du skyddar barnet från osäkerheten.
  • Anonym (99)
    NadiaMi skrev 2010-07-25 19:13:34 följande:
    Skulle umgänget kunna ordnas på någon neutral plats som ifall pappan uteblir ändå blir en utflykt för er båda?
    Hemma hos en annan släkting t.ex. eller att du meddelar vilken av 4-5 överenskomna platser ni kommer att åka till - om pappan inte har något specifikt önskemål att komma med av de överenskomna platserna.

    Då blir det ju inte helt avhängigt av pappans närvaro ifall dagen blir "bortkastad" eller inte, och det går till nöds att inte ens säga något till sonen om att pappan kanske ska dit utan det blir till en 'överraskning på plats' istället.

    Jag vet iofs inte om det är genomförbart med en sådan sak, men ska det ändå föreslås umgänge en dag per månad så kan den dagen lika gärna bli något av en utflyktsdag för sonen oavsett om själva umgänget fungerar eller inte.
    Ett annat alternativ förutom en lista på i förväg föreslagna platser kan vara att föreslå en plats eller aktivitet inom ett visst avstånd så blir det lite mer öppet om ni känner för ett besök på gallerian för lite shopping och eventuell fika med pappa, eller ett besök på ett museum eller någon annan aktivitet.
    Det här skulle definitivt vara en lösning. Gärna med ett tillägg om att när pappan 5 gånger sagt att han ska komma för umgänge och sedan uteblivit, så ställs allt umgänge in (alltså att man skriver in det i domen).
  • Anonym (99)
    Anonym skrev 2010-07-25 18:42:54 följande:
    Du kommer aldrig undan umgänget.
    Du har missat poängen. TS vill att umgänget ska genomföras, men pappan dyker inte upp.
Svar på tråden Umgängesvägran