smslån??
www.google.se/search%C3%A5n+betalningsanm%C3%A4rkning&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a
www.google.se/search%C3%A5n+betalningsanm%C3%A4rkning&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a
Alltså, så extremt farligt är det inte att ta ett smslån på 1000 kr. Nästa månad ska ts betala tillbaka ca 1300 kr, vilket jag tror ts är helt medveten om. Ibland kan smslån vara den väg ut som folk vill ta, utan att det egentligen inte ska betyda någon domedag. Antar att ts är vuxen dessutom.
Man får ju anta att Ts är så pass vuxen att hennes konsekvenstänkande faktiskt fungerar någorlunda.
När man har kass ekonomi kan det komma en månad med ökade utgifter som helt förstör ens budget. Då kan man sitta där utan mat, och känner man att man kan betala tillbaka lånet nästa månad så får man som vuxen ta beslutet om lån om man vill.