Hur svårt är lärarprogrammet? jämförelser....
Som Juppepuppe skriver är det få som har läst massor av utbildningar och kan jämföra dem. Högskoleverket gör dock vissa jämförelser som man kanske kan dra vissa slutsatser av. Enligt Studentspegeln 2007 (en undersökning HSV genomför vart femte år) lägger de som studerar till läkare, tandläkare och apotekare ner i särklass flest timmar på sina studier, de tycker också i störst utsträckning att utbildningen motsvarar heltid och i minst utsträckning att kraven är för låga. Så kanske kan man säga att dessa program är "svårast"? Vad gäller lärarprogrammet tycks det befinna sig i mitten, lärarstudenternas svar överensstämmer i mångt och mycket med genomsnittsstudentens.
Sedan bör det ju också bero på vilken inriktning man har. Läser man till gymnasielärare i matematik och fysik är stora delar av utbildningen densamma som programmen i fysik och matematik som enligt svaren i Studentspegeln verkar vara "svårare" än lärarutbildningen. Läser man däremot till gymnasielärare i historia och religion bör man rimligen komma undan med lite färre studietimmar eftersom stora delar av utbildningen är densamma som inom humaniora som enligt Studentspegeln är det "lättaste" ämnesområdet.
Men sedan tror ju jag att det är ganska individuellt vad man har fallenhet för och vad som upplevs som lätt respektive svårt. Är man riktigt intresserad av något är det säkert också lättare än om man tycker det man gör är urtrist. Så jag tror att man ska söka det man är riktigt intresserad av och tycker är riktigt roligt. Då klarar man säkert av sina studier galant.