• Pix Maniac

    Hantverkare! Varför beter de sig inte som folk? (enormt frustrerad)

    Det finns massor av seriösa och bra hantverkare men de är lik förbannat usla på att komma den tid som är sagt, höra av sig och bete sig allmänt hyfsat. Jag delar din uppfattning TS och jag är väldigt less.

  • Pix Maniac
    Alcarinque skrev 2010-09-05 18:45:37 följande:
    Nu nämner ju TS en rad orsaker som inte är ok, givetvis (!), men det finns ju ibland andra faktorer som gör att ett arbete blir försenat. Som t.ex. när beställt material måste reklameras pga av fel och liknande. Och vips så kan man ju stå i en situation som inte är rolig för varken kund eller hantverkare, men lösas måste den ju. Sen finns det ju också en hel del spännande människor som ändrar sig 15 gånger under arbetsgången vilket inte heller funkar så bra
    Men problemet tycker jag är att man aldrig informeras om orsaker till försenade arbeten och annat. Det är inte så svårt att ringa ett kort samtal och förklara varför man inte behagar dyka upp.
Svar på tråden Hantverkare! Varför beter de sig inte som folk? (enormt frustrerad)