Har jag inte rätt att få veta anledningen till uppsägningen?
Jag är så otroligt ledsen. Jag har arbetat på ett företag sedan Juni. De har hela tiden sagt att de tycker jag är så duktig, att jag visar att jag har rätta virket osv.. De har gett de tuffa jobben till mig då de ansett att de kunnat lita på att jag skulle göra ett bra jobb. Jag har ställt upp och slitit och gjort allt jag ska utan några klagomål.
De senaste två veckorna har jag varit väldigt sjuk och därför varit sjukskriven. Imorgon skulle jag vara tillbaka på jobbet och idag hade jag möte med chefen.
Då blir jag plötsligt uppsagd från min provanställning utan att få veta varför. Jag bad henne fyra ggr att tala om VARFÖR men hon vägrade säga något om det. Hon sa bara att det inte har funkat. Men jag fick inte veta vad som inte funkat trots mina påtryckningar.
Har jag inte rätt att få veta varför jag inte får vara kvar? Jag är verligen jätteledsen!