• Sinni

    Väntan för och efter MKP/FVP - kom in här!

    MrsC74 skrev 2013-08-16 08:25:42 följande:
    Sinni. Inga barn sen tidigare m. Har lyckats nu efter fått en dotter via IVF :)
    =) Så roligt! Grattis!
  • Sinni
    Cahela skrev 2013-08-16 08:27:30 följande:
    Jo hon är en tröst. Min man har en dotter sen tidigare så vår gemensamma dotter har ett syskon vilket känna bra. Det tog mig 6,5 år att få min dotter o sen gick den här graviditeten snabbt men det hade varit fint om den fick sluta bättre.
    Ja, du har verkligen gått igenom mycket på din resa för att få barn! Fint att din dotter har ett syskon redan.

    Ge inte upp hoppet än om din nuvarande graviditet, även om det känns mörkt just nu. *hållertummarna*

    Ha en fin dag, så bra den går! 
  • Sinni
    mirala skrev 2013-08-16 18:10:36 följande:
    Jag fick ett brev idag och allt är bra! Nu väntar jag bara på att min sambo ska komma hem så att vi gemensamt kan kolla upp om det är en pojke eller flicka. Jag tror flicka...
    Tack alla för allt stöd dessa hemska dagar och massa styrka till er som väntar på svar!
    Åh så roligt Mirala! Grattis!! Vilken skön fredag ni fick med glada besked =). Du får berätta sen, om du vill, om det är en pojke eller flicka. Fira nu ordentligt!
  • Sinni
    mirala skrev 2013-08-16 20:29:32 följande:
    nu har vi kollat och det är en flicka! Vi är så lyckliga!
    Åh Grattis! Då kände du rätt =)

    Jag trodde att jag också väntade en flicka. Men det är en pojke. Lika glad är jag för det =) 
  • Sinni

    KärlekenÄrEvig: Håller tummarna för dig också och hoppas helgen går fort fort. Jag tycker det känns lugnande för er att läkaren som gjorde UL tyckte att det såg bra ut. Håll fast i den tanken =). Lycka till!

  • Sinni
    Cahela skrev 2013-08-20 12:01:36 följande:
    Min första läkare, hon som gjorde våra två första ultraljud ringde nyss o barnet har inga kromosomavvikelser på Tri 13, 18 eller 21. Nu ska vi göra en hjärtundersökning i eftermiddag o jag hoppas innerligt att den går bra. Vilken pärs detta är!
    Det är ju jättebra nyheter! Grattis så långt!! Jag fortsätter att hålla tummarna för dig att även ultraljudet i eftermiddag går bra!
  • Sinni
    anynom skrev 2013-08-20 11:18:30 följande:
    Var länge sen jag skrev men ville uppdatera att jag gjorde FVP förra onsdagen, och idag ringde läkaren och berättade att barnet har en helt normal uppsättning kromosomer! :) :) :) blev så glad! fick också veta att det är en liten flicka där inne :) :)

    Vill önska er andra ett stort lycka till! Och grattis till alla härliga friska bebisar, och ett stort beklagande till er som inte fått samma resultat. 
    GRATTIS! =)
  • Sinni
    Johanna1988 skrev 2013-08-20 14:48:40 följande:
    Igår gjorde jag KUB-test. Gick åt helvete. Jag är 25 år. Gravid i v 13+2 med första barnet.
    Nackspalten var 1.6mm, men blodprovet förstörde ALLT. fick hög risk.  1:47
    Ska göra moderkaksprov på torsdag...
    H E L T   F Ö R S T Ö R D
    Lycka till Johanna. Bra att ni fått tid för moderkaksprov, så att ni slipper vänta tills man kan göra fostervattensprov. Ju tidigare, desto bättre - om inte annat så för den mentala biten. Det är så fruktansvärt jobbigt att gå och vänta och inte veta. 

    Jag hoppas du väntar ett friskt barn. Det är ju ändå 46 friska barn på 47 sammanlagt. Så även om siffrorna känns kassa - så tänk på att du förhoppningsvis väntar ett av de där 46... =) Lycka till! 
  • Sinni
    Cahela skrev 2013-08-20 19:25:54 följande:
    Nu har vi varit på hjärtundersökningen och det gav lugnande besked. Vårt barn verkar ha fått en ok stämpel i rumpan. De här dagarna sen vi var på ultraljudet i torsdags och läkaren berättade vad hon såg på ultraljudet har varit fullkomligt nattsvarta för mig. Jag har haft oro,ångest, sorg..ja allt möjligt jobbigt. Har inte jobbat utan varit hemma. Nu idag känns det som en lättnad men det tar nog faktiskt några dagar att återhämta mig.

    Angående det här med kromosomavvikelser, risken för att barnet ska få det ökar med åldern. Däremot så föds 2/3 av alla barn med Downs av mammor under 35. Det beror på att de mammorna inte gör KUB-test eller NUPP-test. De gör oftast kanske bara ett ultraljud i v 18 och då ser man inte alltid kromosomavvikelser.
    Eftersom jag själv är en av de som fått högre risk på KUB men nu fått bra svar på fostervattensprovet så vet jag precis hur det känns att få en hög risk. Om man vet med säkerhet att man inte vill ha ett barn med kromosomavvikelse 13,18 eller 21 så är det enda sättet att ta reda på det att göra ett moderkaksprov eller fostervattensprov. Sen finns det en missfallsrisk med proverna och i relation till vad man fått på KUB-testet eller  sin ålder så kan missfallsrisken generellt sätt vara större men det är endast en sannolikhet, inte ett faktiskt svar.

    KärlekenÄrEvig: jag frågade Kardiologen idag angående den där vita pricken på hjärtat och han ville nog inte riktig säga att det är en markör för Downs syndrom. Det är kalcium som samlats på ett ställe (vad jag förstod) och det är något många har.

    Sinni: tack för dina pepp!
    Grattis KärlekenÄrEvig, Mirala, Anonym och ni andra som fått ett lugnande besked.
    Stort stort Grattis! Så glad jag blev! Ja, jävlar - jag förstår att det blev riktigt jobbigt svart hela tillvaron. Så underbart med glada besked hela vägen igenom! Njut nu av resten av din graviditet. =)
  • Sinni
    KärlekenÄrEvig skrev 2013-08-20 16:20:48 följande:
    Nu har även vi fått besked angående vad fostervattensprovet visade. Blev glada nyheter på snabbanalysen dom gjorts dvs där man tester trisomi 13,18 och 21. Vårt barn är friskt och har inga av de vanligaste avvikelserna. Känns som en sten lyft, bara sån enorm lättnad.

    Den djupa analysen tar ju mellan 3-4 veckor men vår läkare tyckte att den ska vi inte oroa oss alls över. Men om vi vill skulle hon ringa ich säga vad den sa om x antal veckor. Vi bestämde iaf att vi ville veta om den. Hon som ringde var ju samma som gjorde mitt fvp och det sista UL som vi blev skickade på. Hon sa ju redan då att hon kunde då inte se några missbildningar/avvikelser och allt var som det skulle. Men man blir ju ändå så orolig nöt de hittar två markörer som anses som ökad risk för kromfel. Även om hon bara kunde se vita pricken på hjärtat.

    Men känns ju som att vi har ett friskt barn där inne ich min oroa har då försvunnit. Nu kan jag äntligen köpa lite bebbe kläder. Hoppas det går bra för er andra som väntar. Och om läkaren tycker det ser bra ut så ta det som något positivt ich lugnande att allt med största sannolikhet är helt normalt 'ed eran bebis.
    Underbart att även du fick glada besked! Grattis grattis!
Svar på tråden Väntan för och efter MKP/FVP - kom in här!