• girak

    Mitt barnbarn 8 månader är besatt av fingersugande

    Hej,  mitt barnbarn 8 månader är besatt av att suga på sina fingrar. Han suger i alla situationer, när han leker, badar, äter, skrattar. Hans föräldrar är naturligtvis väldigt ledsna över det här beteendet och undrar vad som kan ha orsakat  detta. Han "hittade" sina fingrar när han var ungefär 3 månader, men använde då dessa bara när han var hungrig eller våt i blöjan.  Nu har alltså fingersugandet  övergått  till närmast besatthet.  Han blir väldigt ledsen när vi tar ut fingrarna under lek t ex  gråter och skrattar om vartannat. Häromdagen behövde han vantar och kunde då följdaktligen  inte suga på sina fingrar. Han blev då helt otröstlig, men somnade i vagnen efter en stund.  Vad kan vi göra för att hjälpa vårt lilla barnbarn? Vore det förkastligt att doppa hans små fingrar i grapefrukt (som man gjorde förr i tiden)?
    Mvh
    Orolig mormor

  • Svar på tråden Mitt barnbarn 8 månader är besatt av fingersugande
  • barnpsykologen margit

    Hej!
    Alla barn har under sina första år ett stort sugbehov. Det kan vara olika starkt hos olika barn och barnen hittar också sina egna lösningar på situationen. Fingrarna eller nappen är de vanligaste alternativen.
    Ursprunget till sugbehovet är dels den naturliga sureflex som alla friska barn är utrustade med och som avtar efter hand. Vid amning eller med mat från nappflaska tillfredsställs detta behov ganska väl. Sedan överförs behovet till ett mer psykologiskt behov av trygghet, få ro, känna sig lugn etc.
    Dels är det så att munnen för barn i den här tidiga åldern är ett centrum för hur de tar in världen. Dvs de stoppar det mesta i munnen, inklusive fingrar och nappar. De lär känna sin omgivning genom att smaka på den. Munnen är deras primära inlärningscentrum.
    Det finns inte någon större anledning att hindra ett så litet barn som en 8-månaders från att suga på fingrarna. Tycker ni att det är hindrande för hans utveckling så försök hitta andra sätt att stimulera honom där han måste använda fingrarna till att hålla i saker t ex. Ge honom andra saker, som är OK att stoppa i mun och suga på.
    Fortsätt att sätta på honom vantar när han är ute, så lär han sig säkert att somna utan fingrar i munnen.
    Det viktigaste är att ni inte gör det till en maktkamp mellan er och barnet, inte heller till en moralisk fråga, att barn inte ska suga på fingrarna. Han kommer att vinna i alla fall och ni har lagt ner en massa oro och arbete i onödan. (Ingen sur saft alltså!)
    Det han gör är helt naturligt för hans ålder.
    MVH
    Margit

Svar på tråden Mitt barnbarn 8 månader är besatt av fingersugande