Jag är också gravid och just nu är vi tokosams.
Han kör tyst behandling rakt ut. Pratar med sonen och är trevlig emot honom. Men inte mig. Säger inte hej då när han går. Säger inte god morgon och svarar inte heller när jag säger det. Dukar för sig och sonen, men inte för mig. Han exkluderar mig verkligen ur famljen. Och det gör mig skitarg för det är så lågt beteende.
Jag känner såväl igen det du säger: "jag vet ine riktigt vem han är nu heller, han kanske fortfarande går in i Mr Hyde om vi börjar disskutera och då är det ingen mening att ens försöka. " Så extremt väl.
Jag har lärt mig den hårda vägen att ABSOLUT inte ställa några ultimatum när han är på det humöret. Han skulle mkt väl kunna säga "fel" svar, det jag vet att han inte vill.
Å ena sidan så går jag och försöker hantera det här vuxet, försöka se saken ur hans synvinkel, frågar om han vill prata etc. Men sen finns det också en del av mig som undrar varför i h-e som det alltid är jag som ska ta ansvar för att se till att vi börjar prata och får en lösning. Han är också vuxen, dags att ta lite eget ansvar och se till att lösa konflikter istället för att sitta som nån sorts martyr eller bara komma med snäsiga dumheter.
Det här fetsuger och framförallt att vi genom det här har så otroligt svårt att bli sams. Oftast blir våra konflikter lösta av att hans elaka person försvinner. Och det är ju egentligen ingen lösning alls.
Några få gånger har vi, efter att han lugnat ner sig, kunnat diskutera fram en lösning.
Jag skulle också vilja försvinna för en vecka. Jag känner bara att jag inte kan försvinna ifrån sonen. En liten hämndlysten del av mig tycker å andra sidan att det vore rätt åt sambon att få ta hand om en ledsen son alldeles själv.
Min sambo är vanligtvis en jävligt vettig person, smart, logisk, omhändertagande och bra att ha och göra med. Den här andra sidan kan jag fortfarande inte, efter 8 år, hantera. Första gångerna han blev såhär var jag helt chockad. Jag gissar att de flesta av hans vänner aldrig sett den här sidan heller.