• phillie12

    Pungbråck

    Hejhej! 
    Samma här, sambon har hmm... oligo asteno teratozoospermi! (Kan det utantill nu) men vet inte om det beror på pungbråcket när han var liten. Vi väntar på vidare utredning på honom nu.
    Vi fick dock också vänta sjuuuuuukt länge på provsvaren, fick ringa och tjata en massa och tyckte precis som du att det var konstigt att de inte sa något, men det beror ju som sagt på att de faktiskt inte FÅR säga något. Dessutom var det ingen som hade sagt till oss att man skulle lämna två prover innan man kunde få svar, utan det fick vi reda på en av gångerna vi ringde och tjatade och dom sa "och ni har lämnat prover två gånger?"
    Vi fick provsvaren hemskickade i fredags och proven lämnades i maj och juni.
    Fick dessutom rådet av läkaren att "bara fortsätt försöka"
    EH NEJ?
    Man undrar vad de egentligen har koll på på vårdcentralen... Tänk om inte VI skulle haft koll?
    Så mitt råd är: LIGG PÅ! 

  • phillie12
    artax skrev 2010-10-05 20:18:24 följande:
    Åh herregud! ni fick verkligen vänta länge! känns sjukt att det får gå till så.. 
    Man är ju verkligen spänd hela tiden, sen vet man ju aldrig när dom ringer kul om dom ringer när jag står i kassan i affären eller något.. vågar ju inte säga att det inte passar och att dom får ringa upp igen för då vet man ju inte hur länge det dröjer.. :( Dom har ju provsvaren bara att dom ska läsa av dom och meddela oss, känns inte som att det skulle ta många minuter men det skulle kännas så bra för oss liksom, bara att få veta! 
    Men har ni lämnat TVÅ prov med typ två veckors mellanrum vill de ju ha? Så de inte låtit bli att informera er om det också. 
    Hur går er utredning i övrigt? Eller, det kanske vi ska ta i den andra tråden! ;)
    KRAM! 
  • phillie12

    Men ring och kolla om ni ska ta två prov, det gjorde vi, ringde direkt till RMC och frågade (egentligen efter provsvaren då, men det var ju dom dom sa att man skulle lämna två)

  • phillie12

    Helt sjukt ja. Man borde bara få en informationsbroschyr direkt när man kommer dit. Rutiner borde de skaffa sig.
    Ring och kolla och berätta hur det gick! 

  • phillie12

    Hej igen Artax! 
    Svarar här igen på din fråga, istället för i den andra tråden! ;)
    Idag var vi ju på möte hos andrologen och då fick vi konstaterat manlig faktor och att det berodde på pungbråcket min man hade som liten och opererades för. Läkaren gjorde ultraljud och allt på honom och sa att han (min sambo alltså) hade haft tur ändå och att sådana här skador kunde vara MYCKET värre. Så allt snack om att pungbråck inte påverkar fertiliteten är ju bara BS! Däremot var det INGA fel på sambons hormoner och TROTS att vi hade 0 % normala spermier och INGA som simmade framåt var det inga fel på själva generna i spermierna, vi har undrat lite över det, och det betyder alltså att vi kommer få perfectly good ungar ändå, men med hjälp på traven via IVF dårå! :) Så no worrys!
    (Jepp, det var längesen jag kände mig såhär glad och upplyft och lättad, trots beskedet, men det betyder ju iaf att vi äntligen kan få hjälp!) 

  • phillie12
    artax skrev 2010-10-29 16:33:28 följande:
    Fan jag har tänkt på det alltså! hur kan man operera och inget händer liksom, eller att det inte ens skulle finnas en risk att det går åt helvete om man säger så.
    Skönt att ni fått hjälp och UNDERBART att ni kan få biobarn utan större problem om man nu kan säga så!

    Vi har ju fortfarande inte fått svar på första provet och jag frågade om det behövdes ett andra men fick inget svar, sjukt dåligt! men vi ska dit den 10de november så då kommer vi förhoppningsvis få lite svar..

    Har ni fått ställa er i kö nu då?
    förstår att du är glad, hur konstigt det än är.. ;) huvudsaken är ju att man kan få barn sen om man behöver hjälp eller inte gör faktiskt inte mig någon skillnad.. ;)
    Nej precis! Jag tycker det verkar vara väldigt vanligt att det blir skador, iaf enligt familjeliv, fast här hänger väl alla i sveriges befolkning som har problem, haha! :)

    Så jäääääävla kasst att de behandlar er så alltså! Men ok, om ni inte fick något svar om det så antar jag att det inte behövs något andra prov eftersom ni ska dit nästnästa vecka. Får verkligen hoppas att det är så! 

    Ja alltså, jag vet inte riktigt. Läkaren sa ju att han skriver en remiss till IVF på direkten. Eftersom IVF tillhör vårdgarantin nu så borde det väl innebära att vi borde få hjälp inom tre månader? Läkaren sa att "det kommer dröja måååånader" WTF?!
    Eller så tar det ju tre månader till planeringsmöte och sen tre månader till till IVF? Jag vet faktiskt inte... Men vi kan väl inte göra något annat än att gå och ta blodprover nu och vänta...

    Lite väl optimistiskt kanske, men för att göra oss själva glada sa vi igår att det kändes som att vi påbörjade vår extra långa graviditet igår! :) 
Svar på tråden Pungbråck