• Lykiska

    Använd inte Nestle!!!

    Eehhh, hur kan någon vara så blasé att man säger att det är gammal skåpmat att barn dör för att ett företag ska tjäna pengar?

    Visst, det har varit uppe i massor av år...och de har bättrar sig...så länge någon hade ögonen på dem! Och sedan börjar de om.

    Tycker att det är bra att det startas nya trådar om ämnet då och då. Vet man inget om det söker man ju knappast efter en tråd om ämnet.

  • Lykiska

    Tycker att det är rätt så stor skillnad på salt i barnmaten och låga löner till att lura outbildade, fattiga människor att använda ersättning, när man så väl vet att konsekvenserna blir att många barn dör.

  • Lykiska

    nina1,
    Meningen och meningen... Om man vet om att barn dör på grund av det man gör, men fortsätter ändå, är det då meningen?

  • Lykiska

    kentbabe,
    Det är exakt vad som upprepats i tråden gång efter gång. Det är inte myter och skrönor, och inte något som pågick på 70-talet. Om du är intresserad av fakta kan du gå in och läsa på länken som Titti och Mini la ut i början av tråden.

    www.ibfan.org/english/pdfs/btr04.pdf

  • Lykiska

    Moonis,
    Skillnaden mellan reklam och information är väl att reklam går ut på att propagera för en produkt eller ett företag. Man tar alltså upp alla fördelar och får det att verka lockande för att kunden ska använda produkten. Vid information tar man upp fördelar och nackdelar på ett objektivt sätt. Eller har jag helt fel...?

  • Lykiska

    Moonis,
    Det finns absolut inget negativt med att ge ersättning om man inte kan amma. Det är inte det det handlar om. Det handlar inte heller om att det säljs ersättning i u-länder, utan om hur det marknadsförs. Representanter från Nestlé ställer sig på t.ex. varuhus och berättar för nyblivna mammor om hur bra ersättningen är, och kan ge gratisprov för att de ska börja använda det. Mammorna är inte läskunniga, inte utbildade och är fattiga. De börjar ge ersättningen till barnet, deras egen mjölk sinar för att barnet inte äter, mammorna upptäcker att ersättning är dyrt och tar mindre ersättning och mer vatten. Barnet får inte i sig tillräckligt med ersättning och dör.
    Det handlar alltså _inte_ om att ersättning skulle vara något dåligt alternativ. Det handlar heller _inte_ om något som hände på 70-talet. Det handlar om att utnyttja människor som inte har kunskap att skilja mellan information och reklam, och det pågår än...

Svar på tråden Använd inte Nestle!!!