Hjälp
har ett helvete hemma med min son 15 år och som aldrig kan inse konsekvenser av sitt handlande. Han har tex ingen dator längre därför jag tagit den efter att vi kommit överens om tider att lägga sig på vilket han inte följt. Han har lovat att inte ta ur kyl och frys men på morgonen hittar vi coca colaflaskor, glasspaket, kakpaket tomma eller halvtomma. Sitter han framför TV´n och ska se något efter vi lagt oss så är soffan under plymåerna proppad av godispapper, halvätna smörgåsar, gurkbitar paprikakärnor eller gömt under mattan. Vad göra???samtal hjälper inte, ryta hjälper inte, aga uteslutet naturligtvis. Min fru menar det är min uppgift göra något för henne lyssnar han inte på och han har ibland tom puttat på henne vilket hon anser är misshandel. Jag talar med honom och jag tycker vi ändå har en hyfsad relation men att han inte gör som man säger. Han är hyfsad i skolan och har lätt för sig i sak men svårare med beteendet. Detta har jag sett sedan han började gå, att han hela hela tiden hittar på någonting som skapar oreda för sin omgivning, jag har suttit med skolpersonal, skolpsykologer, skolkuratorer men icke fått någon som helst hjälp som ändrat detta beteendet. Han har också blivit tagen av polisen anklagad för skadegörelse av busshållplats(han förnekar detta) Nu har jag hittat ölburkar lite varstans. Röker gör han redan och slänger fimpar överallt och cigaretterna stjäl han av sina äldre systrar som bara röker sporadiskt. Han stjäl pengar av alla i familjen.
Ja det blev en lång harang detta men jag bara blev tvunge skriva av mig lite efter en rejäl utskällning av min fru som tycker jag skämmer bort pojken genom att inte agera tillräckligt kraftigt.
Jag vet inte hur jag ska göra men jag vill inte använda våld. Det hände en gång medan min fru stod och skrek i örat på mig att stoppa honom när han tömde kylen framför ögonen på henne, han var väl 10 år då och vill aldrig göra om det. Jag tror på att samtala och nöta in rätt beteende men utan att tvinga, det vore väl fan om det inte skulle gå upp ett ljus för honom. Det funkade för min äldsta dotter även om jag höll på mellan det hon var tolv till nästan 20 år. Min hustru har jag för länge sedan gett upp hoppet om men stannar kvar för barnens skull och kanske lite för jag tycker fortfarande om henne trots att jag är en så oduglig man.
Kanske någon känner igen sig eller vet var man ska vända sig. Kanske pojken har en defekt, bokstavsbarn? eller har vi gjort något fel från början? ja det är ju lättast skylla på föräldrarna.