Inlägg från: Anonym (Under utredning.) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Under utredning.)

    ADD symptom hos vuxna

    strulmaja skrev 2010-10-24 21:46:25 följande:
    Det här med olika stilar... JA, jag är precis sådan. Jag kan få för mig att jag vill inreda minimalistiskt, diskreta färger och sätter igång att skapa hemmet men jag hinner inte ens färdigt så har jag fått för mig att nä, det var nog inte min stil ändå och så ändrar jag. Min man är åt andra hållet. Han skulle kunna ha samma tapet uppe i 10-15 år. Är den fin finns ingen anledning att byta, anser han. Han köper nya kläder högst 1g/år, vet sin stil och går dit han brukar gå. Medan jag å andra sidan hinner tröttna på en ny tapet efter bara någon vecka, köper nya kläder i olika stilar alldeles för ofta och jag söker hela tiden efter något mer och bättre. Jag går aldrig ens till samma frisör. Som sagt ingen regelbundenhet whatsoever.  
    Jag har suttit o läst igenom hela tråden, o ALLT du skriver stämmer PRECIS med mig.. Det är heeeelt sjukt. Det som om du o jag är samma person.. (Det är jag som skriver ifrån Vuxen kvinna med ADHD)

    Ngt som jag blev så själaglad över att få läst här inne, är att de verkar vara ett av symtomen, att man e trött?

    För det är ngt som jag inte riktigt fått ihop.. Det tar verkligen 2 timmar o vakna för mig på morgnen, o jag skulle så väl vilja lägga mig o sova på dagarna.. Men har en aktiv 2 ½ åring hemma på heltid o en 4 månaders så de går ju ej

    Det enda som jag "saknar" är att ingen skriver om aggressionsutbrott.. är det ingen mer än jag som får det?
    Jag lider ju av väldiga PMS besvär o det är då dem står högt  i kurs.. Det var det jag sökte hjälp för men kom fram till att jag skulle utredas för ADHD/ADD nu i November. 
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 00:18:00 följande:
    Hej vännen och välkommen hit!

    Tröttheten ja. När jag nämnt detta för andra har jag fått till svar: Ja men så är det att ha småbarn, alla småbarnsföräldrar är trötta. Ok, javisst, visst är det så men faktum är att jag var minst lika trött och segstartad på morgonen innan barnen fanns i mitt liv och någonting i mig, en känsla, min inituition, säger mig att något inte står rätt till, att det är något mer. Jag tror att eftersom våra hjärnor jobbar på max hela tiden (å gud vet vad dom sysslar med när vi sover) så blir vi såhär trötta. Andra med ADHD har beskrivit det som att dom känner sig sega, att huvudet är som seg kola. Känns det igen?

    Om aggressionsutbrotten. Hur yttrar sig dessa? Jag fick rejäla utbrott när jag var yngre, tror det började i tonåren någon gång. Jag kunde bli så arg att jag tog till fysiskt våld. Spelade ingen roll om personen som gjort mig arg var 3 m lång, jag kunde inte kontrollera min ilska. Ihop med alkohol hade jag inga spärrar övt. 
    Jag kunde bli jättearg när jag kände mig pressad, missförstådd eller för en sån simpel grej som att jag missade bussen. Hela min värld kunde gå under för en sån sak. Och alla sådana saker eller situationer fick mig att känna mig så jävla värdelös och misslyckad. Hur svårt kunde det vara att passa tiden till en buss liksom? För mig har det alltid varit en kamp och när jag missade bussen, tåget eller vad det nu var påminde det mig om min egen oduglighet och oförmåga att vara ute i god tid. 

    Än idag kan jag bli lätt arg eller irriterad över saker men jag är inte alls lika utåtagerande och tar aldrig ut min ilska i fysiskt våld. En gång i månaden är jag extra lättretlig. Japp, jag lider också av jävliga PMSbesvär. Det börjar en vecka innan mensen ska komma. Jag blir deppig, nedstämd, känner olust inför allt och alla, får tankar och idéer om att jag vill skiljas, att jag avskyr mitt liv och går igång på minsta grej. Jag blir väldigt kritisk och negativ gentemot min man, oförmögen att se allt bra som han gör och klankar ner på honom. Det är hemskt att känna sådär utan att kunna kontrollera eller stänga av det. Jag har tänkt söka hjälp för detta men det har aldrig blivit av. Tyvärr verkar inte hella problemen avta. Snarare tvärtom. 

    Jag har läst att många kvinnor med ADHD/ADD upplevde sig själva som lugnare och mer fokuserade under graviditeten förmodligen p.g.a alla hormoner som for runt? Jag känner igen mig i det, gör du det också? 
    Om tröttheten
    Ja asså det du skriver om det får jag oxå alltid höra. Exakt. "Det är så det är att ha småbarn" Haha!
    Men jag har likaså som du alltid haft problem med att komma upp på morgonen o lägga mig i tid på kvällen.
    Många säger att jag får skylla mig själv som lägger mig så sent.
    Men, jag kan inte bara gå o lägga mig på kvällen, det är ju då jag är som piggast o mpr som bäst. Tankarna skulle bara snurra i huvet på mig om jag lade mig o inte var trött. Då kan jag svinga i väg långt i tankarna så jag inte kan somna för det till slut
    Jag känner mig som en HEMSK mamma, när sonen vaknar 07 så KAN JAG INTE gå upp, det går ju bara inte. Jag e sp hemsk så jag sätter på Bolibompa som han får titta på tills jag "vaknat till", vilket tar 2 timmar

    När jag gick i skolan så skolkade jag ofta ifrån morron-lektionerna pga trötthet. Jag kan snooza utan problem i 2 timmar!

    Ja, det som seg kola känns väl igen.. Känns som om jag aldrig riktigt "vaknar upp", eller jo på kvällen känner jag mig som mest klar i huvet o har då lust o umgås o hitta på saker. Det är alltid då jag gjort mina läxor (i sista sekund dagen innan).

    Om aggressionsutbrott.
    Kan inte mer än att kopiera allt du skrivit om det. Exakt sån var jag då. Men mina föräldrar fick ta mkt "stryk" o fula svordomar. Kastade saker omkring mig, slog sönder dörrar m.m.
    Men det jag märkt är att detta har kommit tillbaka mer efter andra barnet, då jag nu känner mig ännu mera kaos o att jag inte orkar ngt längre. Då sonen trotsar mig o jag itne kan hitta ord så blir jag vansinnig, jag har aldrig slått honom men jag vill inte bli så arg. (Just därför jag sökt hjälp, INNAN de händer ngt, OM de skulle göra det)
    Men jag klarar inte av att leva med denna ilska inom mig längre, jag är arg hela tiden nu känns det som.
    Känns som allt släppte sen det började pratas om att jag kanske hade ADHD/ADD. Precis som om jag inte orkar hålla uppe skenet längre.
    Plus att jag styrs sååå mkt av hur min omgivning är emot mig.
    Bemöts jag av glädje på morgonen så blir jag glad o dagen börjar bra.
    Bemöts jag av irritaion så blir jag arg direkt o hela dagen e förstörd. Mkt handlar om känslor hela tiden, jag velar fram o tillbaka mellan glädje o irritation heeela dagarna.

    Om PMS.
    Det med pms:en är oxå exakt samma.. Ibland kan jag undra vad det är för man jag gift mig med o vad det är för unge jag satt till världen. men det är ju mig det är "fel" på.. Inte dem. Jag blir ännu tröttare under PMS, ännu mera arg, ännu mera ledsen o deprimerad. Allt blit lixom 1000 ggr värre.

    Om graviditet.
    Ja, jag kände mig oxå mkt lugnare, framför allt under första. Då har jag ALDRIG mått sååå bra!
    Men däremot nu med andra så fick jag en förlossingsdepression nu efter. Mådde dåligt under graviditeten, fast pga saker utifrån. Ekonomin var i botten, det knakade i fogarna i äktenskapet o jag fick ingen förståelse för hur dåligt jag mådda pga kräkningar under halva grav, min enorma trötthet o foglossning m.m.

    En sak jag undar över är.
    Kan man som barn ha ADHD med sedan i vuxen plder få ADD?
    För jag var inte lugn som barn, jag var överaktiv nämligen. 
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 10:49:36 följande:
    Tänk om vi alla som känner igen oss så i varandra kunde samlas i ett rum irl och utbyta tankar och idéer. Vilken härlig upplevelse och vilket kaos det skulle bli. Jag kan inte låta bli att le åt tanken Glad 

    Här kommer ett mer strukturerat inlägg. Hoppas jag.

    Ljud
    En annan sak som jag inte tror att någon har tagit upp här är känsligheten för ljud. Tickande klockor te.x.
    Jag kan varken sova eller koncentrera mig i ett rum med en tickande klocka. Det blir som så att jag retar upp mig på tickandet mer och mer, tillslut hör jag klockan som om den vore inne i mitt eget huvud. Sover jag borta och upptäcker att det finns en tickande klocka i rummet är den det första som åker ut. Och för att inte inbilla mig att jag hör den utanför rummet brukar jag ta ut batterierna.

    Sömn och ljud
    Jag skulle nog säga att jag är allmänt känslig för olika ljud, särskilt när jag ska sova för det kräver sån stor koncentration. Det tar lång tid för mig att varva ner, ligger och tänker och tänker och om min man då plötsligt börjar snarka eller om någon av ungarna vaknar måste jag börja om hela den här "varva ner-processen". Drömmen för mig vore att få sova i ett ljud och ljusisolerat rum då skulle jag ha mycket lättare att komma till ro och somna. 

    Bio och ljud
    Jag går inte på bio längre och har inte gjort på flera år. Det är inte det att jag inte tycker om film, tvärtom, men jag kan inte koncentrera mig och fokusera på filmen p.g.a alla ljud i biosalongen. Det hostas, viskas, prasslas eller sitter någon och sparkar på ens säte och precis som med klockan överröstar alla dessa ljud tillslut filmen och det slutar med att jag går ut ur salongen arg som ett bi. En hel kväll kunde bli förstörd p.g.a en sådan grej och ett biobesök med mig var ingen trevlig upplevelse. Min man älskar att gå på bio och jag önskar jag kunde dela det med honom men han får alltid gå själv och är visserligen ok med det. Men jag kan inte låta bli att känna mig smått handikappad och har aldrig hört om någon annan som skulle ha detta problem.

    Bilkörning
    Ja hur har ni det med bilkörningen? Det sägs ju att vi/de med ADHD/ADD har svårt för att bedöma avstånd, att det är svårt att göra flera olika saker samtidigt som man ska ha koll på vägen och inte glömma bort att man är ute och kör, att vi tar fler risker samt att vi har svårt för att hålla hastigheten. När trafikljuset slår om från grönt till gult betyder det inte gasa ändå är det precis alltid det jag gör. Att hålla hastigheten har jag också problem med och avståndsbedömningen är väl sådär. Särskilt när jag ska parkera. Svårt att veta vart jag har bilen, hur lång fram jag kan köra eller backa trots att jag borde "känna" vår bil vid det här laget då jag kört den i ca 3 år. 
    Sen det här med ljud. Barnskrik eller för hög volym på radion går bort. Särskilt i bilkörningssituationer där jag måste tänka extra mycket, som när jag ska till en ny plats, leta efter en adress etc. Då måste jag sänka volymen på radion annars kan jag inte tänka. 

    Humor
    Jag har ibland fått höra att jag har en udda humor, att jag skrattar vid "fel" tillfällen te.x när jag ser någon halka eller snubbla. Det som gjort mig ont är att människor tagit det på fel sätt. Jag vill aldrig någon illa men har så svårt för att kontrollera den där första impulsen. Om impulsen "säger åt" mig att skratta så gör jag det. Jag hinner inte/kan inte tänka efter på om det är "rätt" läge att skratta som jag förstått att andra normalstörda människor kan. När jag var yngre bekom det mig inte så mycket men nu på äldre dar har det blivit till ett litet problem. Inte minst då jag är mamma och försöker uppfostra mina två barn till att bli hyggliga medmänniskor.
    Practical jokes
    Ett tag arbetade jag som assistent i en grupp ungdomar med Asperger. En av dessa ungdomar älskade att utsätta andra för sina practical jokes, elever, lärare, assistenter, u name it. Ingen annan än jag i personalgruppen var roade av detta och när dom skällde på den här eleven för alla bus h*n hittade på så var det bara eleven själv, jag och diverse andra elever som inte kunde hålla oss för skratt. Tro mig, jag försökte. Precis som den här eleven, går jag igång, jag menar verkligen går i gång på practical jokes. Jag blir helt upprymd och lyrisk inför både buset i sig och den utsatta människans reaktion.

    När jag var yngre utsatte jag mina föräldrar och en del lärare för olika practical jokes, vilket inte var uppskattat. På senare år är det mest pojkvänner som blivit utsatta och idag min man. Min man liknar mig vid Bam Bam (från Jackass), fast en kvinnlig variant och något mildrare. Förutom eleven har jag stött på en annan person som var likadan som jag, en person jag nästan med säkerhet kan säga hade ADHD och det var dessutom en man. Att vara kvinna och road av den här slags humorn är inte lika accepterat, är min uppfattning. Vad anser ni?  

        
       
       
     
    Ja det hade varit riktigt skoj faktiskt  :.-)
    Hehe lite kul att vi skrev samtidigt o använde oss av samma "strukturerade" inlägg haha

    Japp, jag är oxå ljudkänslig.
    Har svårt för o somna om det är folk vakna o jag kan höra vad de säger, för då kan jag inte annat än att ligga o lyssna på vad dem säger.

    Tickande klockor har jag oxå svårt för, tar alltid ur batterierna.. vet att jag alltid fick göra de när jag sov borta hos mina kusiner när jag var liten

    Jag är känslig mot när ngn blåser upp ett tuggummi o smäller det, eller om ngn klappar händerna för hårt. Då gör det lixom "ont" i huvet.
    Blir även väldigt stressaf över om det är mkt folk som babblar i mun på varandra, då får jag lust att skrika rakt ut för att alla ska vara tysta!

    Min man är ifrån el salvador så han e latinamerikan, så hans familj pratar hela tiden o pratar såååå högt. Och jag har alltid upplvet deras sällskap som väldigt jobbigt i just det syftet. Jag får panik till slut.

    Känns detta oxå igen? att jag kan känna att det är jobbigt när ngn kommer för nära inpå mig, o min personliga sfär.. Om ngn tar ngt beslut över huvet på mig. Som tex om jag håller mit barn o min svärmor bara kommer o tar honom utan förvarning, då blir jag som en trotsig 3 åring som lixom håller emot, bara för att. Helt weird.

    har även svårt för kram o gos om jag själv inte agit inititaivet till det. jag får en panikkänsla då. 
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 11:10:28 följande:
    Anonym (under utredning) är du min bortadopterade syster må tro??? Flört
    Vi är skrämmande lika och nu har vi strukturerat upp våra inlägg på nästan samma sätt också. Förvånad
    hahah! ja det kanske är så? mina 3 systrar är som raka motsatsen till mig så kanske ärså?
    hehe lite kul då vi reagerade på samma  
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 11:17:58 följande:
    OH MY GOD! Vi måste vara tvillingsjälar haha. Jag återkommer strax med respons på det du skrivit Glad
    Haha, jag väntar med spänning
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 11:49:59 följande:
    Jodå, jag får också höra saker som "Skyll dig själv", "Det är väl bara att gå och lägga sig" osv. Precis som du skriver är det på natten jag är som piggast och mest kreativ. Jag har alltid varit en nattuggla. Då vill jag umgås, prata med min sömniga man, kan få för mig att börja städa, möblera etc. Efter kl 23 mår jag som bäst, känner mig plötsligt mer klar och "normal" i huvudet sedan dimper energinivån ner igen runt 4-5snåret. 

    Här vaknar också barnen runt 7 så du kan ju tänka dig själv hur pigg jag är på en skala efter högst 3-4 tim sömn. Inte särskilt. Det har hänt att jag varit så trött att jag inte orkat skjutsa äldsta barnet till dagis och sjukanmält henne. Bolibompa har räddat mig många ggr också. 

    Jag gjorde också alltid mina läxor och övade på prov kvällen innan. Inte mycket som fastnade tyvärr eftersom jag kände mig så stressad. Jag fuskade därför mig igenom ganska många prov och läxförhör Obestämd

    Det här med irritation och ilska. Jag har ju också två barn och känner precis som du att mycket förvärrades efter andra barnet. Det var kaos innan första barnet kom men då hade jag åtminstone ingen annan än mig själv att ta ta hand om. Så småningom anpassade jag mig någorlunda till mammarollen men när barn 2 kom ställdes allt på ända igen. Jag har heller aldrig använt våld mot mina barn men tankar på det har funnits i ilskans hetta. Däremot höjer jag rösten oftare än jag vill (när jag blir arg), när min äldsta trotsar och jag känner mig maktlös. INGET jag gör eller säger hjälper. Mindre roligt är det också att höra sin knappa 3-åring säga ord som: Helvete, satan och f*ttan. Än så länge har inte dagis sagt något men det är väl bara en tidsfråga ObestämdSkäms 

    Jag är precis som du känslig för andra människors känslotillstånd, hur jag blir bemött osv. Jag är expert på att ta till mig negativ energi, känner direkt av en dålig stämning i ett rum osv och påverkas förstås själv av detta. Jag äter antidepp och det hjälper mot min irritation och ilska. Pillrena tar udden av det värsta och låter mig inte åka bergg o dalbana mellan dom olika känslotillstånden. Skillnaden är så enorm att min man direkt märker om jag glömt ta mina piller för då är jag så arg och kan bli så rasande att jag får lust att slå ihjäl någon. Det är hemskt att känna så, så jag lider med dig! 

    Det här med om man kan ADHD som barn och få ADD i vuxen ålder kan jag inte svara på. Men om jag ska gå efter det jag läst och hört så tror jag att ja, det kan man, då hyperaktiviteten för många avtar med åren, eller åtminstone stannar inombords och visar sig inte utåt på samma sätt som när man var barn. 

    När jag tänkt tillbaka på min barndom, hur jag var som barn har jag sett mig själv som blyg och lugn men ju mer jag tänker på det så inser jag att det inte stämmer, bara delvis. Jag var en person i skolan, en annan hemma. Jag brydde mig inte ett dugg om vad mamma sa att jag fick och inte, talade aldrig om vart jag skulle gå, utsatte mig själv och mina vänner för direkt livsfara. I skolan var jag den som sågs och hördes minst, den blyga och tysta. Men jag har aldrig haft problem med att få vänner, tvärtom upplevde jag det som att många drogs till mig kanske p.g.a av min påhittighet, alla mina idéer, att jag var våghalsig för att vara flicka. Jag vet inte.
    Du skriver att du var hyperaktiv som barn, hur yttrade sig det?   

     

     
    Hehe, ja kan inte mer än att bara hålla med där.. Det där med sömnig man o pratsjuk hustru har ju ALDRIG hänt, hhrmmm, haha.. Min man klagar jämt på att jag väljer "fel" tillfälle på o prata
    Jaa, jag får oxå för mig o städa o greja på kvällarna, får massor med idéer men då äre ju inga affärer öppna juh?!

    Ja det kan jag tänka mig att du är trött då!!! Men jag kan få bakslag om jag varit vaken sen under en längre tid då man inte längre kan sova av det på morgonen som förr.. Då blir jag hel zombie till slut.

    Nej det är verkligen dumt o göra läxor dagen innan då det bara fastnat ytligt. Jag har faktiskt inte fuskat ngt särskilt faktiskt. Jag var nog mer sån att jag skolkade ifrån den lektionen om jag inte hade läst på ordentligt.

    Precis. Innan man hade barn var det ju bara en själv.. Men jag fick det tufft när jag flytta hemifrån, var så mkt ansvar som skulle tas på en o samma gång.. Då jag aldrig behövt o göra särskilt mkt hemma, är sista utav 5 barn. Jag tog studenten, förlovade mig, gifte mig, flyttade hemifrån o dessutom 23 mil ifrån mina föräldrar (är sjukt mammig) på bara några månader. Och var då oxå arbetslös så jag bara gick hemma i ett hem som jag trodde skulle sköta sig självt Det tog mig 2 år o komma in i att det var jag som skulle ta tag i det.
    Plus att jag alltid haft problem med maten sen jag började skolan. Så det var oxå skitjobbigt.
    Så som sagt efter 2 barn är det rent kaos, haha!
    Och precis som du säger, höjer rösten alldeles för ofta o tänker massor med saker.
    Men detta är väl mitt största problem just som berör barnen, att jag blir sååå arg! Jag orkar vill inte vara så arg mer.
    Nej, får oppas att han inte säger de på dagis då. Hur gammal är din minsta?

    Hehe ja det är så skrämmande, bara till o kopiera det du skrivit om känslor, Precis likadan!!
    Jag har ju oxå käkat antidepp emot mina PMS besvär, men de hälpte inte, Men nu kan jag inte äta ngt sånt eftersom jag ammar, så de e surt. För skulle fått prova annat.
    Men skönt att det hjälper dig o att de tar bort udden.

    Okej, ja jag var nog motsatsen där kanske.. Jag hördes o syntes jämt. Var ständigt i rörelse o skulle ha ngt att göra heeeela tiden. Minns mig själv som att jag ofta fick nderhålla mig själv, rymde oxå hemifrån när jag var riktigt liten o sa aldrig vart jag var.. Mina föräldrar har fått ringa runt o undrat var jag varit i hela mitt liv tror jag.
    Trotsig har jag varit i hela mitt liv, mot alla vuxna människor tror jag.
    Har snattat o försökt o begå självmord i tonåren, för uppmärksamhet antar jag nu i efterhand.
    Men som barn som sagt sp var jag oxå väldigt påhittig o hittade på bus heela tiden. Jag o min kusin lekte mkt ihop o han ska oxå på utredning om ADHD så inte undra på att man kasnke gjorde massor med dumma saker, haha
    Jag pratade konstant o var aldrig tyst, har varit sängvätare o haft tics. Ofta ont i magen o ont i huvet när jag började skolan.
    haft väldigt mkt fobier som jag inte förens jag blivit vuxen kunna försökt f¨å bort.

    Väldigt beroende av att vara med ngn hela tiden, har aldrig kunnat sova själv, utan har sovit hos mamma o pappa, o senare år har mamma alltid sutit vid min sida tills jag somnat.
    ÄR likadan fortfarande o måste ha sällskap jämt.
     
  • Anonym (Under utredning.)
    strulmaja skrev 2010-10-26 12:17:34 följande:
    Samma här med tuggummi, handklapp (HATAR när min man klappar hårt och högt) och ballonger som smäller. Tycker det är jobbigt att bara blåsa upp en ballong av rädsla för att den ska smälla. Med åren har jag också blivit känslig för smällare och raketer. Hatar alla höga ljud som jag inte är beredd på. Jag går mer eller mindre alltid runt med nerverna utanpå kroppen, hoppar högt varje gång och reaktionen blir ilska. 

    Människor som pratar i mun på varandra är också jobbigt. Först försöker jag hänga med och urskilja rösterna men det tar inte så lång tid innan allt jag hör är ett enda stort babbel, ett sorl som äter upp mig utifrån och in. Panik är rätta ordet. Jag upplever precis samma sak när båda ungarna skriker i kör och min man på dom. I sånna situationer kan jag inte tänka övt och känner bara att jag måste skrika rakt ut eller resa mig och gå och stänga in mig någonstans där det är tyst. 

    Känner även igen mig i det här med ens personliga sfär. Ogillar starkt när människor är fysiskt gränslösa, när de sitter eller ställer sig för nära. Det kan vara ok om jag själv fått välja det men inte när jag blir "påtvingad" närheten. Avskyr också när människor fattar beslut över huvudet på mig. Var med om en händelse med min svärmor när hon propsade på att min äldsta skulle gå ut med svärfar. Min dotter började gråta och sa att hon inte ville men svärmor vägrade lyssna på det örat och när jag sa att det inte är någon idé, vill hon inte ska hon självklart inte behöva gå ut, fick jag höra att det nog skulle bli bra bara dom kom ut. Men det blev det inte. Det blev värre vilket jag visste och det var ju det jag försökt påpeka. Jag hämtade in min dotter igen, sedan blev jag så arg att jag började gråta, fick gå iväg och svära tyst för mig själv för att jag inte ville visa min dotter.  

    När människor tar mig för givet blir jag också arg. Men det är väl lite samma sak som när dom tar beslut över huvudet. Men jag har väldigt svårt för människor som inte visar respekt för andra människors personliga tillhörigheter, som tar sig friheter utan att fråga om lov. Om det har med ADHD att göra vet jag inte. Kanske bara är ett personlighetsdrag. 

    Japp, svårt för kramar och gos här också. Om sanningen ska fram så är jag nog inte överförtjust i att gosa och kela eller närhet övt. Jo med barnen men inte med min man. Jag har inte tålamod nog att ligga ner, bredvid honom och bara ligga och kramas. Jag blir stressad av det. Annars gillar jag beröring men det ska som sagt ske på mina villkor. Och när vi ändå är inne på ämnet gos och kel så kan jag nämna att det här med sex, eller förspel, också är en stressfaktor. Jag blir stressad, kan inte slappna av, tänker på helt andra saker och får svårt att komma i rätt stämning för att jag tänker på 1000 andra saker som inte har med sex att göra övt. Ja herregud. 

    Om inte utredningen visar på ADHD/ADD vete fan vad jag tar mig till. Det känns ju inte helt normalt detta. Obestämd   

     
    Ja men visst känns det som att allting förvärras ju äldre man blir?
    Jaa, jag vet inte om det är med personligheten, men vi är ju sjukt lika. För allt du skrivr passar in på mig oxå

    ahahah kunde inte förklarat det bättre själv angående kram o gos o sexbiten.
    Jag får rent ut sagt panik när jag vet att min man lägger sig med öppna armar o ropar på mig.. "jag ska bara..." s'ger jg jämt. Stackarn.
    Men jag kan inte heller lixom bara ligga ner.. Blir automatiskt så att jag flyger i väg i tankarna o precis, kan tänka på massor med andra sakr

    Har man väl kommit igång, haha så äre inga problem.. Men det är att "Komma igång" som är sjukt svårt o jag har börjat att få ångest inför det. Det tr lixom emot, jag är attraherad av min man men jag får aldrig till de så fort vi närmar oss sängen, då låser det sig! Om jag bara hade kunnat stänga av hjärnan så hade funkat

    Eller hur??? Då blir jag rädd flr mig själv om det inte visar ngt.. Då blir det riktigt jobbigt!
  • Anonym (Under utredning.)

    Jag är en person som alltid säger vad jag tycker, står alltid på mig o har oftast åsikter om allt. men skulle däremot hellre dra en vit lögn om en åsikt skulle såra ngn, det tycker jag inte om. 

    Har alltid velat o stå i centrum för de jag tycker om, dansa på scen osånt. Men när de kommer till o redovisa i grupp eller ringa telefonsamtal, DÅ får jag ångest.. Om jag är i blickpunkten för det jag inte är intresserad av, då blir jag direkt osäker.

    Ngt som jag känner skulle avra de värsta som skulle hända mig, är om ngn skulle ta upp mig ur en publik eller i klassrummet BARA SÅDÄR, då skulle jag döööö rent ut sagt.. Då skulle jag få panikångest.

    Har ofta fått höra i skolan hur röd i ansiktet jag blivit varje gång jag ska redovisa. Vilket gjore att allt bara blev värre! 

  • Anonym (Under utredning.)

    Glömde skriva att jag oxå besatt leter efter information om ADD/ADHD sen detta börjades o pratas om. Sen har jag blivit galen på mig själv för att jag söker symtom i min son o blir skit nervös för det.
    kan lixom inte sluta tänka på det. 

  • Anonym (Under utredning.)
    Anonym (ADD här) skrev 2010-10-28 13:03:56 följande:
    Precis så menar jag. Vi kan gå runt och så kan min man säga t ex "Hm vi kanske skulle ha en byrå" eller så får jag för mig det själv och tycker det är en GRYMT BRA IDE. Och medan mannen undrar mer vad jag hade tänkt ha den och om den ens får plats så är jag som du att det löser sig. Knappast så att man inte hittar något att ha i byrån! Detta blir negativt om t ex vi ska köpa en ny hylla till TVn för flera tusen och min man inte är där, då kan det likabra bli förliten och så är en massa pengar slösade. MEN då är det mer för att jag helt enkelt inte klarar av att tänka hela vägen, jag impulsköper inte bara en hylla för 5 000 kr men jag kanske inte tänkte på att TVn har en storlek också.. för andra som din vän där t ex så kan det nog ses som väldigt barnsligt och bara ren brist på livserfarenhet men jag är en väldigt mogen och ansvarstagande person och det vet dom som känner mig. Så det är 100% min ADD. Nog avskyr jag omständigheter men i det här är det mer så att jag vill att något ska hända NU. Ska vi handla så är det NU inte SEN.

    Jo annars har jag också den där beslutsångsten och kan oftast låta bli och köpa alls sånt som faktiskt behövs eller köpa något som bara är hälften så bra för att jag är orolig för att jag inte klarar av beslutet samtidigt som jag absolut inte kan vänta med att köpa av flera anledningar som att jag är impulsiv och vill gärna att det händer NU och att jag vet att det kommer ta tid innan jag kommer till skott igen. Exempel är strumpor eller något till hemmet som sladdar som behövs. Jag har rent allmänt ångest med att spendera pengar om det går över en viss summa (beror på vad det är för sak, en TV för 500 kr ingen ångest men för 50 000 kr, usch!)

    Ändå är det här med att handla knepigt för mig, vet inte hur du och andra i tråden känner men jag har ett stort, stort problem som jag ser som det STÖRSTA och det är belöning.

    Jag har läst mycket om ny research för ADD och ADHD och dom har kunnat bevisa mer och mer att det finns en störning som gör att belöningssignalerna inte fungerar ordentligt i hjärnan och att det är därför som vi har så svårt att känna motivation. Jag ser det här som ett stort problem eftersom jag inte får någon belöning av något sunt. Jag måste köpa något för att få en kick alternativt äta något och ja du hör ju hur det låter. Nu vill jag ändå understryka att jag varesig har en ätstörning eller är ett Lyxfällan fall utan jag har ändå bukt på det men just att det krävs något sånt gör mig ledsen. Jag blir också lite positivt exalterad när det händer något utöver det vanliga även hemska saker, självklart känner jag inget lycka eller skadeglädje för andra men innerst inne en svag svag tacksamhet att det för en gång skull händer något (t ex att en kompis bråkar med en annan kompis). Känner du igen det?
    Det där med att vela fram o tillbaka... sån är jag.. Jag har beslutsångest för de mesta om jag inte helt 100 vet. Bara att välja mat o laga kan vara ett helt projekt.

    Även de med belöning är jag likadan, jag måste få ut ngt av allt jag gör..noll tålamod o ger upp väldigt lätt.

    Det med pengar känner jag inte riktigt igen, men just beteendet känner jag igen.. Vi har haft de rätt dåligt ekonomiskt, (under minimi) o har därför inte kunnat köpa ngt.
    Men däremot var jag sån då jag hade tillgång till pengar, då jag bodde hemma.
    Då var jag inte lycklig om jag inte fick köpa mig saker.. Fick ett rus, sen försvann de, o så ville man ha ngt mer.. var aldrig nöjd. 
Svar på tråden ADD symptom hos vuxna