Inlägg från: Anonym (lån) |Visa alla inlägg
  • Anonym (lån)

    CSN/Jobb?

    Jag tycker alltid det är trevligt att ha så lite lån som möjligt. Dessutom minskas ju CSN med 50% av det som går över fribeloppet, inte mer. Det lönar sig alltid att jobba.

  • Anonym (lån)
    Anonym (Tips?) skrev 2010-10-23 21:55:50 följande:
    Vad menas med minskning på 50%?
    Att det blir en minskning på lånedelen + bidragsdelen med 50% av det belopp som går över fribeloppet. Allt det ska stå på www.csn.se
  • Anonym (lån)
    requiem skrev 2010-10-24 00:21:16 följande:
    Om du tjänar för mycket är det inte lånet du får betala tillbaka utan studiebidraget...
    Hur menar du nu? Både lån och bidrag minskar med lika mycket. Såhär står det på CSNs sida: "Vad händer om du tjänar mer?

    Om din inkomst under ett kalenderhalvår är högre än fribeloppet, får du mindre studiemedel. Studiemedlen minskar med högst 50 procent av den del av inkomsten som går över fribeloppet. Både bidraget och lånet minskar proportionellt." Källa: http://www.csn.se/hogskola/hur-mycket-kan-du-fa/inkomst-fribelopp

Svar på tråden CSN/Jobb?