• Pallas

    Sämre syn när man ammar

    Köp nya linser! Vilken skitinställning vissa optiker har, vaddå FÅR inte köpa nya? Man måste ju kunna få se nåt. Att vänta 3-4 månader efter att man amma klart är völ ok om man ammar 3-4 månader, men jag, som har ammat i 1½ år och inte tänker sluta i första taget, ska jag se så jäkla illa att jag drar mig för att köra bil eftersom jag inte kan tyda skyltar?

    De får anpassa sig efter din nuvarande sturka helt enkelt, det finns tex tvåveckorslinser att köpa, om du köper ett sexpack såna till varje öga så räcker de i tre månader ungefär.

  • Pallas

    Men usch så illa jag skriver, förlåt. *skyller på dålig syn*

  • Pallas

    Ja, glasögon är väl ingen hit att köpa nya (vad billiga glas du har förresten Ems, jag blir helt avis) men om man har linser är det väl inga probs. Eftersom detta ändå verkar vara ett välkäntfenomen bland optikerna kan de väl erbjuda en någon lösning, inte bara säga "kom tillbaks när du ammat klart".

    Jag har -13 och -14 dioptrier, så när jag ser dåligt ser jag _riktigt_ dåligt. Jag ser inte texten på tv:n och vad det står för gatunamn på skyltar kan jag bara glömma att se förrän jag är så nära att det är för sent att svänga.

Svar på tråden Sämre syn när man ammar