Inlägg från: iaseia |Visa alla inlägg
  • iaseia

    Strö till kanin? Vad?

    handdukar är farligt däremot tidningspapper kan funka bra, men de luktar så jävligt.
    Finns nästan ingen trycksvärta kvbar i dagens tidningar...

    Ja kattsand eller toalätt är riktigt bra 

  • iaseia
    Boosta skrev 2011-02-03 18:02:13 följande:
    Jag har en fleecefilt i buren, han kan inte dra loss några trådar och det är bara att tvätta om han skulle kissa. Sen har jag en kisslåda i buren med träpellets. Jag gillar inte spån för det drar han med sig runt hela huset sen.
    inga trådar kanske men han kan gnaga sönbder bitar som han kan få i sig, tyg, flece och annat skit kan de inte smälta, skulle aldrig våga ha det u buren..
  • iaseia

    En annan sak jag tänkte på. Ser ofta kaninburar som har ben och ett bodel och sen en hages del som är är nät i botten så att kisset/bajset ramlar ner på marken.

    detta är inte tillåtet för dem som undrar...  

  • iaseia
    Boosta skrev 2011-02-20 19:00:15 följande:
    Fleecefilten jag har är en sån djurbädd som de har hos veterinären, helt okej för kaniner. Skulle nog inte våga ha ngn annan filt. Den har han och sover på på natten, på dagarna är han aldrig i buren.
    OK, ja vet inte vad de är för djurbäddar de har hos vetrinären, men har svårt att tänka mig att de använder flecce/tyg/filt elöler vad de nu kan vara till gnagare och kaniner, men som sagt jag har aldrig behövrt lämna någon kanin hos vetrinär så ja vet inte.

    Spelar ingen roll om han är med filten på dagarna eller nätterna, kaniner kan vara vakna på nätterna också, hade en kanin som var helt galen att vara uppe på nätterna, hade han i innebur i mitt sovrum var vaken jämt på natten på morgonen när ja vaknade så låg och sov och sen när ja kom hem från skolan så vaknade han till.

    Som sagt jag hade aldrig haft något liknande till kanin. 
Svar på tråden Strö till kanin? Vad?