• ius lexis

    Är det stor skillnad känslomässigt med eget och bonus?

    Har inte egna barn, men jag är övertygad om att jag kommer att älska det barnet på ett helt annat sätt, jag tycker om bbarnen, jag älskar min sambo och min hund. Men barnen är inte MINA. Jag har inte huvudansvaret i deras liv, jag är pappas tjej. Jag är oxå totalt övertygad om att mitt barn kkommer ha ganska mycket hårdare regler, för jag vet hur det kan bli när man "bekräftelseuppfostrar" sina barn.
    Låter hårt, men som sagt: jag tycker om bbarnen.

  • ius lexis
    TessaS skrev 2010-12-17 12:43:23 följande:
    Vad är så hemskt med hur "många" här se på sina bonusar? De flesta här gillar ju barnen, det är deras uppfostran, eller brist på uppfostran och kommunikationen föräldrarna emellan som ställer till det.
    Ser man bara till att alla vuxna i situationen kan prata med varandra och komma överrens, är ense om vilka förväntningar man har på varandra, så är det inte så svårt.
  • ius lexis
    {#emotions_dlg.flower}Sessan100 skrev 2010-12-17 12:31:51 följande:
    Tror i och för sig inte att dina/era barn skulle må bättre och vara lyckligare om du/ni levde ensamma för resten av deras liv som barn.

    Jag kan inte kräva av någon annan att de skall älska mina barn. Min sambo kan inte kräva att jag skall älska hans barn. Och det gör jag inte heller. Däremot skall de inte särbehandlas. Jag tycker om dem, respekterar dem och försöker ge alla våra barn samma behandling. Tror inte något förhållande skulle fungera om man inte gillar sin partners barn.

    Det är stor skillnad på att tycka mycket om och att älska. Tvivlar starkt på att man verkligen kan älska någon annas barn lika mycket som man älskar sina egna barn. Kräver inte av min sambo att älska mitt barn sedan tidigare förhållande för man kan inte tvinga någon att älska någon. Men däremot skall han inte göra skillnad på barn särbehandla.
    Japp, det är ju inte "emot" mannens tidigare barn dessa kvinnor älskar sina barn. Utan det är samma självklara kärlek som för alla andra mammor.
Svar på tråden Är det stor skillnad känslomässigt med eget och bonus?