Inlägg från: Anonym (ny med adhd) |Visa alla inlägg
  • Anonym (ny med adhd)

    ADD eller ADHD hos vuxna -Mötesplatsen

    Hej allihop!

    Har precis fått diagnosen adhd. Här kommer  lite info om mig:

    (Mina problem syns inte utåt , är ingen klassisk adhd-personlighet som fysiskt är på språng hela tiden)

    Återkommande depressioner (äter sertralin mot det)
    ångest (generell ångest)
    haft social fobi (under och tätt efter graviditet)
    tvångshandlingar
    dålig självkänsla (sedan tidig tonår)
    ältar onödiga saker i oändlighet
    tar lätt åt mig, känslig för kritik (ältar då också)
    dåligt tålamod
    impulsiv
    sömnproblem (äter insomningstabletter)
    alltid kännt mig yngre än vad jag är
    väldigt ljudkänslig (jobbigt när det blir stökigt och högljutt omkring mig)
    ljuskänslig (hatar när våren och långa ljusa dagar kommer!)
    känslig för beröing (hatar att ta i varma saker) 
    väldigt glömsk (tappar bort saker hela tiden,kommer inte ihåg om saker hände igår eller förrgår osv)
    kreaktiv (när något intresserar mig) skrev/ritade mycket när jag var barn och tonåring och hade tid.
    hyperfokuserar (blir väldigt inne i olika intressen och då vill jag bara hålla på med det)-både bra och dåliga saker.
    hyperpratare (far iväg i tankarna och måste säga allt jag tänker)
    väldigt empatisk och bryr mig om andra (för mycket för mitt eget bästa ibland)
    alltid varit dålig med maten (äter godis och mackor mycket hellre) äter oftast inte lunch och middag som jag lagar till övriga familjen.
    sockerberoende
    nikotinist (snusar)
    nagelbitare
    kaffeberoende (varit cocacola-beroende men dricker mest kaffe nu)
    kaotiskt i huvudet (tankar snurrar, svårt att hantera alla ljud, buller och syn-intryck omkring mig), detta blir extremt jobbigt när jag är trött, framåt eftermiddagen och ända till natten blir det bara värre och värre.

    Jag är social och pratar mycket, och säger alldeles för mycket om mig själv, lämnar ut mig själv i vänskapsrelationer vilket slutar med att jag känner mig i underläge. Men jag KAN inte sluta.
    Många vänskapsrelationer avslutar jag pga av det. Orkar inte känna pressen med min självförvållade "anmälningsplikt". Trött på att lyssna på vad mina vänner tycker och tänker om mig och hur jag agerar och gör i olika situationer. Fast att det är mitt fel att jag ber om deras åsikt,lyssnar och tar åt mig.

    Jag är relativt högfungerande trots allt, får ihop vardagen med barn, städning, matlagning osv,
    -men har aldrig haft ett fast jobb.
    Jag äter som sagt sertralin och utan den medicinen hade inte mitt liv fungerat alls. Jag får inga utbrott längre och tål mer än vad jag gör annars.

    Jag har alltid sökt hjälp för mina problem, kuratorer, psykologer (bvc och ktb), terapi för min förlossningsrädlsa mm. Men jag har inte fått rätt hjälp förrän nu. 

    Jag har haft svårt att ta till mig diagnosen eftersom jag trott att alla mina svårigheter varit självförvållande, att de beror på mig själv och inget annat.
    Men nu börjar det sjunka in till slut.
    Jag ska testa en ny medicin snart (concerta) och se om den hjälper mig att bli kvitt mitt inre kaos.

  • Anonym (ny med adhd)
    Anonym (Drutten-ADD) skrev 2011-01-03 17:26:13 följande:

    ny med adhd: Hej! Känner förstås också igen väldigt mycket av det du skriver. I den mån det gäller för killar också. Graviditet blir ju lite svårt liksom  Själv gillar jag inte kaffe nåt vidare, men "missbrukar" tidvis energidryck. Nåt som är ganska intressant är att sen jag började med concerta för ett par månader sedan snart, så har mycket av sötsuget försvunnit. Visserligen miskar aptiten i stort (man får se upp så man inte minskar för mycket i vikt), men sötsuget har nästan försvunnit helt. Trevligt faktiskt. Själv tycker jag också att nikotinsuget minskat märkbart. Fast jag fortsätter och snusar. Dels för att visst sug finns kvar, dels av gammal vana. Men mest kanske för att jag har så bra "minnen" hur lugnande och koncentrationshöjande det har varit ibland. Kanske jag inbillar mig. Men speciellt i början, eller när man haft ett uppehåll, så tycker jag de första snusarna gör en så underbart lugn och fokuserad. Lite som om man "självmedicinerat".


    Tack för alla välkomnanden

    Drutten- jag hoppas verkligen inte att min aptit minskar för då betyder det att jag kommer bli underviktig.
    Det med mindre sötsug och nikotinsug låter toppen!
    Jag har faktiskt hållt upp med nikotinet under hela mina graviditeter så jag kan ju egentligen vara ifrån det, men som du säger minns man sedan den lugnande effekten och började så fort jag "fick" igen!

    Är du också högfungerande när det kommer till städning, ta hand om barnen,vardagssysslor mm?
    Det funkar bra för mig, men saker som att komma ihåg föräldrarmöten, tandläkartider, packa gympakläder osv är svårare, jag måste skriva upp det i almenackan och om det är en superviktig sak måste jag även lägga in en påminnelse på mobilen!
  • Anonym (ny med adhd)
    PINK666 skrev 2011-01-03 20:58:37 följande:
    det här med beröring känner jag igen mig så i. Jag HATAR när folk tar i mig:( Svårt för att krama människor och så. Imorgon ska jag till läkaren och diskutera ev medicinering. Jag hoppas verkligen jag får prova någon medicin för jag tror det kan hjälpa mig. Jag även beställt en bok om ADD som heter Är jag normal mamma?.. ska bli spännande o läsa om någon med samma diagnos=) 
    Jag älskar den sortens beröring, kramas mycket och gärna. Men däremot är jag känslig och får ont lätt av att tex ta i diskmaskinsvarma tallrikar, klarade inte av amningen, får ont i fingertopparna om jag ska skruva av en kork som sitter för hårt mm.
  • Anonym (ny med adhd)

    Har skummat igenom lite i tråden och måste säga att detta med brutal ärlighet mot andra inte stämmer in på mig alls.
    Tvärtom så är jag väldigt ödmjuk.

    Däremot så är jag brutalt ärlig om mig själv och lämnar ut information om mig själv til både höger och vänster -inte roligt. Har ingen impulskontroll alls när det kommer till sånt. Det ger mig jättelåg självkänsla.

  • Anonym (ny med adhd)
    Harlow skrev 2010-12-08 00:15:07 följande:
    Haha, jag får nästan ångest om det händer.
    Jag är känd som "fotomarodören" för jag har alltid med kameran och förevigar allt. Jag får panik om jag missar att dokumentera någon viktig händelse, och detta är som sagt vida känt.
    Om jag ska med lämnar alla andra kameran hemma eftersom "Jossan kommer ändå fota"..
    Min egen förklaring på detta är att jag har så kolossalt dåligt minne att jag behöver fotona som stöd för att minnas alls.
    En sådan period har jag också haft! Jag fotade barnen hela tiden, både i vardagliga situationer och på fester. Mina släktingar blev faktiskt irriterade när jag sprang omkring som värsta papparazzin på kalasen :D
    Dessutom la jag upp bilder på familjeliv och facebook hela tiden, blev nästan som ett tvång!
    Nu fotar jag mer normalt, nästan så jag fotar för lite just nu istället.

    Mina intressen kommer i perioder och då är jag väldigt intensiv.
    Allt från att läsa böcker, spela spel på facebook, photoshoppa,tradera (köpte något nästan varje dag och sålde massor!)mm.
    Så fort barnen har somnat så är jag helt fokuserad på mitt intresse, blir frustrerad då min man vill ha min uppmärksamhet då.
  • Anonym (ny med adhd)
    strulmaja skrev 2010-12-08 11:29:17 följande:
    Jag skrev nyss i den "gamla" tråden om de storartade idéerna som jag kan få men som det sedan inte blir något av. Undrar om jag uppfattas som en hurtig människa? För det är jag inte.

    Däremot blir jag orolig och ångestfylld av just hurtiga människor, sånna som vill eller måste vara i ständig rörelse och dra med sig andra ut på "äventyr". Jag har en bekant som är precis sådan och jag har blivit rädd för att nämna saker för henne, alltså säga något i stil med: "Jag skulle verkligen behöva träna" för då säger hon att jag ska följa med henne att träna, vill bestämma tid för det osv. Men bara för att jag säger så där betyder det inte att det är något jag kommer att göra. Mina vänner och min make VET ju det, men bekanta som inte känner mig sådär jättebra köper ju allt jag säger och tolkar det som att jag vill. Men det jag vill idag vill jag kanske inte imorgon. Jag är ju (tyvärr) extremt humörstyrd, vad jag gör eller inte hänger mycket på dagsformen. Spelar ingen roll vad jag sagt eller lovat dagen innan. Känner jag inte för det dagen efter kan jag inte förmå mig göra det. Känns lite jobbigt eftersom den här personen är någon jag tycker om, vill inte "skrämma bort" henne Obestämd
    Jag är också väldigt humörstyrd. Jobbigt när man stämmer träff med en vän och sedan inte orkar när det väl är dags, jag brukar träffas ändå för att jag lovat, men egentligen vill jag bara vara ensam. Jobbigt.

    Jag är väldigt intensiv i mina vänskapsrelationer, umgås nästan bara med en vän i taget och det väldigt intensivt i perioder! Då känner jag mig tvingad att umgås även när jag inte orkar, är annars rädd för att mista vännen.
    Blir som en separationsångest om vi inte ses på några dagar, men egentligen behöver jag vara ensam ganska mycket. Det blev svamligt nu men hoppas någon förstår vad jag menar
    Jag tycker om att umgås med vänner men blir snabbt väldigt trött i huvudet, kan också bero på att jag pratar HELA TIDEN! :D
    Lagom om jag skulle umgås med vänner några få timmar typ 1-2 gånger i veckan.
  • Anonym (ny med adhd)

    Angående glömska och mediciner.
    Jag glömmer ibland att ta min sertralin-tablett. En vän till mig påstår att man då inte "behöver" medicinen.
    Det tankesättet delar inte jag.
    Jag behöver verkligen min medicin men då det blir stressigt på morgonen ibland så glömmer jag helt enkelt att ta den.
    Likadant med p-piller, kan ej äta det pga av att jag ibland glömmer, vill inte riskera en graviditet på grund av min glömska. Och jag behöver verkligen preventivmedel.

    Det är skillnad med tex sömntabletter, de är direktverkande så det går inte att glömma dem.
    Samma med värktabletter, tabletter mot halsbränna (när jag var gravid) osv.

    Å, andra sidan så glömmer jag äta ibland också, men det vet ju alla att det är ett behov.

    Glömmer ni också att ta viktiga mediciner ibland? 
    Ni som äter concerta och dylikt -märker man snabbt om man glömt den?

  • Anonym (ny med adhd)
    Samarkand skrev 2011-01-04 18:35:04 följande:
    Tack så mkt! Känns som om jag nog behöver den här platsen. Vad bra med boktipsen, då ska jag kolla efter dem på nätet.
    Oj, vilken tragisk historia. Massa kramar till dig.

    Är det inte typiskt män att skjuta ifrån sig sjukdoms-problem, att de inte vill inse att de kan ha psykiska problem?
    Med rätt hjälp hade ni ju kunnat hålla ihop.
  • Anonym (ny med adhd)
    PINK666 skrev 2011-01-04 19:00:30 följande:
    idag var jag hos doktorn, ska få börja med en medicin som heter Strattera! får inte äta concerta och liknande pga depressioner. Han sjukskrev mig även längre, hoppas verkligen den här medicinen gör så att jag orkar mer i min vardag och kan återuppta mina studier.
    Vad bra att du får hjälp nu, håller tummarna för att den fungerar bra för dig.

    Jag har också återkommande depressioner, men ska snart börja med concerta, varför sa läkaren att deprimerade personer inte får äta den medicinen?
  • Anonym (ny med adhd)
    PINK666 skrev 2011-01-04 19:44:53 följande:
    därför att concerta inte sträcker sig över hela dygnet!! och om jag får stark ångest och deppressioner kommer jag må dåligt om jag inte får en medicin som är långtidsverkande.
    Jaha, då förstår jag. Usch, jag har ju också problem med depression och ångest.
    Får oftast ångest på kvällarna. Nu vet jag inte om jag vågar prova concerta.

    Mitt sertralin fungerar ganska bra mot ångest, utan den blir mina ångestattacker mycket jobbigare.
Svar på tråden ADD eller ADHD hos vuxna -Mötesplatsen