Anonym (Yrja) skrev 2010-12-08 19:29:37 följande:
Funkar det bra för er att ha övernattningsgäster? Typ långväga släktingar och bekanta.. Jag tycker det är grymt påfrestande! Inte nog med att man ska ha städat och fixat middag.. man ska erbjuda renbäddad säng, fixa frukostmat, underhålla personen mer än bara ett par timmar.. det blir liksom lite för mycket på en gång tycker jag 
Jag älskar att ha gäster som sover över, om jag känner dem väl - helst ska det vara familj.
DÄREMOT HATAR jag verkligen att ha övernattande gäster som man inte känner så väl eller som kräver att man underhåller dem, jag blir som galen på sådana som ständigt kräver att bli underhållna. Jag måste få gå undan umgänget då och då och pyssla med vad jag vill.
Min kille brukar säga till mig att en av mina egenheter är att jag ofta sätter på en film när jag har besök.
Det kan bero på att jag undermedvetet vill låta filmen underhålla gästen ifråga så jag får lite paus.
Haha, f-n vad skruvad jag är. ;)
Men jag tror att det är samma sak som du beskriver - jag vill helst att det är folk jag känner väl eller familj, för då sänks kraven och pressen, jag behöver inte ställa fram frukost åt alla prick kl. åtta, för de kan själva gå och ta vad de vill ha då de känner sig så hemma. Det kan vara stökigt o.s.v.