Inlägg från: Victoria86 |Visa alla inlägg
  • Victoria86

    Fraktfuskare på Tradera!

    Ett otroligt irriterande moment med dessa fraktfuskare! Det innebär alltså folk som har tar ut en alldeles orimligt hög frakt för det de säljer. Jag kollade runt efter ett headset till min telefon, fanns massa annonser men de som gick ut snabbast låg det en frakt på 24 kr. Hur packar man ett headset om frakten blir 24 kr?! Tillslut hittade jag ett med frakt på 12 kr. Det var alldeles lagom. Samma sak med ett par tjusiga örhängen, 50 kr i frakt?! Wtf? Jag brukar alltid maila säljaren och fråga hur det kommer sig att frakten är så hög, men får sällan svar. De gånger jag också köper något med hög frakt brukar jag kolla att frakten på kuvertet stämmer med den angedda frakten.
    Kalla mig snål, men jag är student som har dåligt med pengar och tycker rätt ska vara rätt!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-18 21:30
    Dessutom förstår jag inte varför personer använder sig av postens färdiga paket, de är svindyra och helt onödiga när man själv kan slå in paketet i en plastpåse och sätta en lapp med adress på!

  • Svar på tråden Fraktfuskare på Tradera!
  • Victoria86

    Men jag vill liksom att de ska lära sig att inte ta ut så hög frakt, så därför vill jag inte bara säga att frakten var för hög. Inte för att de lär sig av att jag mailar heller... men jag blir väldigt frustrerad!

    Om man vill tjäna pengar på det man säljer behöver man inte sätta ut 1 kr som utropspris eftersom risken finns att varan går för 1 kr. Då kan man inte försöka tjäna resterande pengar på att sätta ett högre porto (som egentligen inte stämmer), sätt ett högre utropspris från början isf!

  • Victoria86
    Snowprincess skrev 2010-12-18 21:39:19 följande:
    Och jag håller inte med. Det är väl upp till var och en att prissätta som de vill? Det är ju inte bara frimärkena som kostar. Alla bor inte granne med en gul låda....
    På ebay är det mer regel än undantag att frakten ligger "för högt". Passar det inte så bjud inte?
    Ja folk får väl prissätta hur de vill, men de ska ge fan i att lura mig på pengar. Isf får de lägga så mycket som det är angett att frakten ska vara. De kan inte skriva 24 kr i frakt och sen bara ha frimärken för 12 kr. Det är inte mitt problem att de inte bor nära en brevlåda.

    Jag skiter fullständigt i vad man gör på ebay, nu snackar jag om tradera.
  • Victoria86
    Teskedsmamman skrev 2010-12-18 21:46:57 följande:
    Vissa lägger på emballagekostnad i frakten och faktiskt är det enligt Tradera inte fusk utan helt ok, det är upp till dig som köpare om du vill betala hög frakt eller inte.

    Så, gå vidare eller betala, varför reta upp sig på nåt så onödigt?

    Personligen säljer jag alltid efter gällande portotabeller ochfår på så vis sålt mer än desom lägger på emballagekostnader.
    Fast seriöst, ett headset har inte en emballagekostnad på 12 kr.
    Varför reta upp sig på någonting alls egentligen när det finns så mycket elände i världen? Varför inte vara nöjd med allt eftersom det finns så många nödvändiga saker att reta upp sig för?
    Eller så vill man bara få något ur sig, onödigt eller ej. För mig kanske det är viktigt?
  • Victoria86
    Snowprincess skrev 2010-12-18 21:53:34 följande:
    Men vadå lura dig på pengar?? Är det någon som TVINGAR dig att bjuda på prylen kanske? Accepterar du inte fraktkostnaden så är det väl bara att skita i det? Det är inte säljarens problem att du anser att alla som säljer på tradera ska bo nära en brevlåda heller....

    Tradera är svenska ebay. Same shit.
    Det är att lura någon om man tar ut ett fraktkostnad som är större än vad som anges. När jag budar kanske jag inte är medveten om att fraktkostnaden är för hög, har hänt ett antal gånger.

    Fast nu pratar vi fortfarande om tradera, inte ebay. Släpp det.
  • Victoria86
    Teskedsmamman skrev 2010-12-18 21:58:26 följande:
    Men alla går inte minutiöst på vad det kostar, vill de ta 12 spänn i emballage så får de göra det, även om det bara är en ica-kasse, jag tycker själv det är förkastligt, men tycker samtidigt att det är upp til lvar och en hur de vill göra och vad det kommer stå i deras omdömen.

    Jag skriver alltid dyr frakt om det kostar mer än gällande portotabell t ex.

    Förövrigt tycker jag du resonerar en smula tramsigt, du får vräka ur dig vadsom helst om "emballagefusk" men jag får inte tycka att du överdriver? Eller? Bara en som får tycka?!
    Jag vräker ur mig vad jag vill, sen får ni vräka ur er vad ni vill. Var har jag sagt att ni inte får göra det? Tycker dock det är onödigt att börja snacka om ebay när det är tradera jag är irriterad på.

    www.familjeliv.se/Forum-5-88/m54697015-3.html

    Hittade en tråd som liknade min egen, där en person säger att man inte får ta ut orimligt hög fraktkostnad. Hoppas verkligen det stämmer och att folk slutar med det i så fall.
  • Victoria86
    Stealth skrev 2010-12-18 21:59:59 följande:
    fast tradera är ebay Oskyldig 
    ja fast om de gör fel på ebay är det väl inte sagt att man ska göra fel på tradera också? eller har jag fattat fel?
  • Victoria86
    Stealth skrev 2010-12-18 22:10:35 följande:
    Det är samma företag, och samma regler som gäller, så det finns ingen skillnad.
    Ja och i den andra tråden sa ngn att reglerna är att man inte få ta höga fraktrpiser, då är det väl onödigt att ta upp ebay där de tydligen bryter mot reglerna? Eller?
  • Victoria86
    seejtaan skrev 2010-12-18 22:22:14 följande:
    det står väl frakten kostar, lässvårigheter någon? ge fan i att buda om du tycker det är för dyrt.
    helt och hållet mitt val om jag vill skicka i en påse med en lapp på eller om jag vill skicka i en kartong med massa utfyllnad.
    Nej, men om man ej har uppfattning om vad frakten egentligen ska vara blir det problematiskt. Som ny hade jag ingen uppfattning och blev in i helvete lurad av fraktfuskare. Det är åt helvete. Nu har jag dock lärt mig.
  • Victoria86
    Stealth skrev 2010-12-18 22:25:15 följande:
    Nu är detta ur minnet men grundregeln är väl att du måste ange frktpriset och du får inte ta ut "frakt" för frakt som inte finns. Men eftersom ebay och tradera går under samma regelverk är det ju relevant.
    Sorry, jag är lite trög. Jag fattar inte. Varför är det relevant att ta upp ebay när de bryter mot regelverket i en diskussion som handlar om att säljare på tradera tar ut för dyr frakt? Jag börjar bli trött, kanske ska kolla på tråden igen med mindre sömniga ögon.
  • Victoria86

    Jag trodde poängen med tradera var att man skulle vara nöjd som säljare och köpare, men dra mig baklänges så var inte fallet.

  • Victoria86
    Stealth skrev 2010-12-18 22:51:42 följande:
    Ja, och om du läser ordentligt och bara bjuder på de auktioner som passar dig så uppstår det fenomenet.
    Jag trodde i min enfald att folk ville betala en rimlig frakt för sin vara när de handlar på tradera. Men det kanske finns de som vill betala överpris för frakt, det är ju bra för de som tar ut det i så fall.

    Men om man läser svaren ovan verkar det vara fler som tycker detta är irriterande, tur för mig. Jag framstår som värsta snåljåpen eftersom jag inte vill bli lurad.
  • Victoria86
    Snowprincess skrev 2010-12-19 10:35:22 följande:
    My point exactly! Det är fortfarande ingen som tvingar någon att bjuda på en auktion där man inte accepterar fraktkostnaden?!
    TS, jag fattar fortfarande inte problemet? Känns det bättre för dig att betala 30:- för varan och 1:- för frakten, än 1:- för varan och 30:- för frakten?
    Och hur var det, du ville inte betala för en ev promenad till brevlådan? Vet du vad? Det finns faktiskt folk som inte ens har promenadavstånd till närmsta brevlåda, tänka sig va...
    Nej, det handlar om att frakten ska överrensstämma med det som anges. Har du inte förstått det?
    Men varför ska jag betala för en promenad till brevlådan? Hur mäter man kostnaden till det? Nu har jag gått 500 m, då blir det 5 kr extra i frakt? Eller vadå? Nej, det betalar jag inte för.
  • Victoria86
    Eti skrev 2010-12-19 10:45:11 följande:

    Jag blir irriterad på säljare som inte skriver ut någon fraktkostnad alls i auktionen utan skriver att de väger varan efter auktionens slut, varför är det så svårt att väga innan man lägger ut annonsen? Jag har budat på auktion en gång där frakten inte var utskriven och fick betala 100:- i frakt för en tröja som kom i en trasig påse, helt orimligt tycker jag,


    Fräckt som attans. Skulle lämnat dåligt omdöme.
    SoStylish skrev 2010-12-19 10:50:15 följande:
    Jag tycker att det är extremt sniket att ta ut t.ex 60:- för något som kostar 12:- att skicka. Förut fick man ju inte ta ut extra frakt på Tradera men det verkar ha ändrat sig nu. Om en säljare inte vill sälja något för 1:- så varför lägger man då ut det för 1  
    Här är det jag vill ha sagt. Tack :)
  • Victoria86
    SoStylish skrev 2010-12-19 10:58:00 följande:
    Ja, för folk som bor på landet åker väl aaaldrig in till centrum annars om det inte är för att posta paket? Skriv då hellre i auktionen att frakten kanske tar några dagar extra på grund av att det är en bit till närmsta brevlåda!
  • Victoria86
    hmcc skrev 2010-12-19 15:10:30 följande:
    Har bara läst TS.

    Frakten står ju i tradera, du blir liksom inte lurad.

    Tänk på att den som skickar kanske måste ta sig med bil till ett ställe där saken ska skickas ifrån.

    Så är det för mig, jag skickar bara om jag har ett ärende (det finns inget ställe härifrån med gångavstånd)

    Skulle jag skicka nåt och den som köper det skulle betala vad det EGENTLIGEN kostar att ta sig med bil till affär och posta skulle det bli väldigt dyrt.
    Fast om det står 24 kr i frakt och det sitter frimärken för 12 kr på paketet blir jag lurad. De lurar säljaren mig på 12 kr. Och det gör mig upprörd.
Svar på tråden Fraktfuskare på Tradera!