Två problem
Hej!
Min erfarenhet är att de är fler som har problem med tandborstningen, när barnet är runt 2-3 års-åldern, än de som tycker det funkar bra. Inte för att det hjälper er, men det kan vara skönt att veta att man inte är ensam ;)
Naturligtvis vore det toppen om du kunde borsta tänderna på din dotter morgon och kväll. Det kommer dock att vara perioder, som nu, då du får nöja dig med att bara dra några drag med tandborsten. Detta beror med all sannolikhet på att hennes vilja testar ert tålamod. Försök att undvika "onyttigheter" i maten under denna period, så minskar ni risken för angrepp på tänderna. Lägg mer energi på att borsta på kvällen.
Så fort lillebror får sin första tand sätter ni igång med honom. Förutom att börja tidigare brukar det även underlätta om barnet har ett äldre syskon att se upp till. Det kommer med andra ord att bli lättare med brorsan.
Friska barn reglerar sitt vätskeintag själva. De dricker vid behov. Man skall inte glömma att maten som de äter under första året är mer vätskebaserad, därför behöver de oftast dricka väldigt lite. Erbjud vätska efter maten vid varje måltid. Men som sagt ha inga förhoppningar om att han skall drick några större mängder.
Skulle er son däremot bli sjuk, då är det naturligtvis viktigt att han får i sig en kontrollerad mängd vätska för att inte bli dehydredad.
Sänk dina krav med din dotters tandborsting och så länge din son är frisk, kan du utgå ifrån att han reglerar sitt vätskeintag själv.
MVH Christine