• Ethi

    Storlek på kläder?

    Mimab skrev 2010-12-25 19:20:24 följande:

    Tips på att köpa kläder med lång mudd (på byxorna t.ex.). Har man storlek 80 med lång mudd så fungerar de som 86 också. Det finns i Fixoni bland annat. Hängselbyxor är inte helt fel samt andra muddbyxor som då gärna kan vara lite stora, men mudden på benen gör att det "stoppar upp" längden lite.


     


    Bra tips! Undvik resår nedtill på byxorna, mudd är typ tusen gånger bättre. Resår är mycket mindre förlåtande mot lite för lång längd än mudd och är klumpigare att vika om byxorna skulle jättelånga. Är byxorna lite för korta så syns det direkt... Och det är svårt att dölja med strumporna. Med mudd nedtill kan man dra upp strumporna över byxorna och "komma undan" med närapå två storlekar för korta byxor utan att det syns eller blir kallt eller obekvämt för barnet 

    Hängselbyxor har vi däremot inte varit mycket för... Men våra barn har och andra sidan inte varit smala i den åldern.

  • Ethi
    JAG är BÄST skrev 2010-12-26 00:42:23 följande:
    Shit alltså trollet vårt måste vara en JÄTTE som är 3 1/2år (han har på dom flesta kläder stl 110.
    Ytterkläder köper vi stl 116.
    Haha, våra söner har båda haft 110/116 från tre år... Faktum är att storleksguiderna, som jag för länge sen slutat titta på och sen glömt att de finns, säger att:

    2-3 år: 98
    3-4 år: 104
    4-5 år: 110
    5-6 år: 116
    6-7 år: 122
    7-8 år: 128
    8-9 år: 134

    Vilket ger att mina pojkar mellan tummen och pekfingret har kläder passande 5 och 9 år gamla barn... De är nyss fyllda 3 år och snart fyllda 6 år gamla. Fast de flesta tror att de är äldre utifrån längden, för de är långa för sina åldrar. Det verkar er son också vara
Svar på tråden Storlek på kläder?