Inlägg från: Marie IE B |Visa alla inlägg
  • Marie IE B

    Storlek på kläder?

    A var 73 cm och vägde 8 kg vid 11 mån ålder. Det skiljer till att börja med otroligt mycket i storlek mellan olika märken. H&M är generellt ganska stora medan de danska kända märkena är lite mindre, ofta smalare.
    Vi hade en hel del strl 68 men mestadels 74 men de satt väldigt löst. Hon växte snabbt hemma och efter ca 5-6 veckor vägde hon strax över 9 kg. Nu vid nyss fyllda 2 är hon 87 cm lång och väger drygt 12 kg och har strl 86 även om t ex en body i strl 74/80 fortfarande funkar och sitter bra.
    Jag skulle satsa på strl 80

  • Marie IE B

    Vänta med skor säger jag också. Skostorlekar är så varierande och jag kan inte handla efter storlekar alls,måste alltid mäta. As fötter mätte 12,5 cm i mars och vi köpte gummistövlar i strl 20, i början av hösten mätte hennes fot ca 13,5 cm och ett par gympaskor köpte vi i strl 25. Hennes vinterstövlar/kängor mäter ca 16 cm och är märkta med strl 24

Svar på tråden Storlek på kläder?