BF september 2011
31+0 - 31+3. Med dottern gick vattnet i 30+2.
31+0 - 31+3. Med dottern gick vattnet i 30+2.
She is me: Nej jag låg inne 15 dagar innan dottern föddes men jag var tvungen komma in akut då det är stor infektionsrisk då vattnet gått.
Det är något ökad risk att det ska hända igen men inte så mycket. Alltså är det högre risk för mig än för någon som inte fött prematurt.
plutteluddelutt: Ja många har ju längre än så till en förlossning men jag hade ju aldrig oroat mig om det inte vore för att dottern kom för tidigt.
Jag ska skriva förlossningsbrev, gjorde det inte med dottern men där var jag ju inte förberedd då hon kom prematurt. Då sa vi bara att vi inte ville ha några studenter i rummet när det väl var dags för förlossning. Denna gång ska jag skriva att jag vill ha sen avnavling, så få personer som möjligt i rummet, att jag vill ha upp bebis direkt på bröstet och lämnas ifred (vägning, mätning och torkning kan göras senare). Det är så långt jag har kommit nu, lär säkert lägga till saker!
Jag har nu sen ca 1 timme tillbaka "mensvärk" som kommer och går. Kan det vara växtvärk? Med dottern hade jag aldrig så förrens värkarna satte igång. Då började det med menvärk-smärta som ökades succesivt. Någon som känner igen den känslan?
Haha! Kanske ska lämna min mailadress om du vill lägga till också
theresela@hotmail.com
Lovika83: Ja just ja! I bloggen finns ju massa *virrig* Tack! Hon är våran älskade lilla pärla!
Alla ni som inte har barn innan, snart får ni känna på de mäktigaste känslorna man kan ha för en annan människa. Magiskt är vad det är!
katzon: Ja, hoppas att denna bebbe vill stanna längre men lite innan BF gör inget
Visst är dom "stora" nu men ändå så små. Trots storleken så är dom iaf. starka nu!
lillagreizn: Vik., fast, timm spelar ingen roll. Kan man inte jobba så kan man inte. Eftersom du har ett inplanerat schema så får du sjuklön om du sjukskriver dig själv. 1 vecka får du ju lov att sjukskriva dig innan intyg behövs.