Varför inte donera lite ägg?!
Varför inte? För att ingen annan ska bli förälder åt min genetiska avkomma.
Andra gör sina egna val.
Varför inte? För att ingen annan ska bli förälder åt min genetiska avkomma.
Andra gör sina egna val.
Jag vet också hur hemskt det kan vara att inte kunna få barn på egen hand, oviljan att donera ägg beror liksom inte på avsaknad av förståelse eller empati vilket en del gärna försöker få det att låta som (säger inte att det var vad DU menade maruttan).
Vad man känner för de delar av ens kropp som kan bli till ens genetiska avkomma måste respekteras.
Jag har funderat på det men som ngn annan säkert redan skrivit, har inte läst hela tråden, så tycker jag inte om tanken på att barnet så småningom kan komma att söka upp mig. (det är ju lag på att barnet ska få veta vem som donerat ägget). jag tycker det skulle kännas obehagligt att det när som helst skulle kunna dyka upp en person som ev vill ha en relation med mig, en mska som jag inte känner och som jag kanske förväntas vilja ha en relation till.
TS, har du funderat i dessa banor?
Och så är det två separata frågor igen, dels om man vill donera och dels om man kan tänka sig att ta emot. det ena ger inte tvunget det andra.