• Anonym

    Hur lätt smittar munsår?

    Det är nog ingen fara. Däremot ska du inte pussa honom när du har blåsorna. Om du tvättar händerna innan du byter och inte rör vid blåsorna så länge du gör det, så behöver du inte oroa dig.

  • Anonym
    Anonym (orolig) skrev 2011-01-06 20:34:36 följande:
    Tack. Började nojja över munsåret när lillkillen föddes. Har knappt tänkt på det innan.
    Förstår det. Min syster har munherpes som hon fick av en gammal pojkvän. Vi kan dricka ur samma glas (men olika sidor) och inget av hennes barn är smittade heller. Hon är noga med att tvätta händerna och inte pussa på barnen när hon har blåsor och det har räckt.
  • Anonym

    Jag har munsår, men min man sen 15 år tillbaka och mina 4 barn har inte smittats. Jag håller normal hygien och låter förstås bli att pussas och ta på såret med fingrarna. Sen brukar jag alltid täcka blåsorna med fet salva.
    Tänk på att herpes även kan smitta till andra områden än just mun och kön, man kan få det varsomhelst på kroppen, så pussa inte heller bebisen på kinden när du har munsår.

    Herpes kan göra folk väldigt sjuka, jag fick det när jag var 7 och var jättesjuk, kunde inte äta/dricka på en vecka eftersom hela läpparna, munnen och svalget var fulla med blåsor :(

Svar på tråden Hur lätt smittar munsår?