Personlig Assistent för sitt eget barn?
Kanske man ska börja med LSS igen då? Det var i somras jag hade kontakt med handläggaren där senast. Har skickat iväg två likadana mail till två olika bolag och fått svar att just sondmatningen är ett skäl att få timmar, men dock inte så mycket då om man bara får för det.
Men det är ju just det här att komma igång, få ner på ett papper ALLT extra man gör med lilltjejen. Svårt att se vad som är "extra" ibland, då man lätt blir hemmablind och tycker att allt är vardag. Och så ska man klocka allting också.
Får tjuvkika på det gamla vb-ansökan jag skrivit.
En annan sak, som jag inte vet om man får nämna här, men jag har blivit varnad av olika personer, både på mail och här på familjelivs mail, att vad jag än gör så tag inte "DET" bolaget. Väldigt mycket strul med utbetalning av pengar osv. Och alla har angett samma bolag, vilket var mitt förstahandsval från början då det verkade vara det största, kändaste och seriösaste.
Vad säjer ni om det?
Klart man drar öronen åt sej när 6st olika personer varnar en för samma bolag...
Är det vanligt med sånt strul?
Jag vill bara "ändra/lägga till" assistanstimmar OM vi tjänar på det pengamässigt, annars kan det kvitta. Jag gör ju alla sysslorna oavsett, och får jag då mindre inkomst på att välja assistenttimmar istället för att ha kvar fullt VB, ja då struntar jag i det.
Du har fått många svar på kommun vs FK kan bara tillägga om att välja assistanssamordnare att min personliga åsikt är att välja kommunen vinner ingen på mer än möjligtvis assistenterna eller kommunen som får extra klirr i kassan. Kommunerna är oftast dåliga på att sköta assistansen.
Ang att vara anhörigassistans så tycker jag i princip att det inte är en ultimat lösning framförallt inte för barnet. Frigörelse och rätten till att bli självständig minskas kraftigt. Sen är det förvisso svårt att hitta rätt folk men det finns pärlor därute men man måste ge dem en chans både för sin egen och för sitt barns skull.
Jag jobbar enbart med min son men skulle aldrig i hela världen arbeta dagtid som assistent utan har valt att medans han är liten arbeta nätter sen hoppar jag in och tar ngt pass då och då när folk är sjuka.
Att arbeta som assistent till sitt barn kräver mycket av en man får helt enkelt lägga åt sidan allt annat i hemmet och kliva ut ur mamma rollen och för mig är det otänkbart att tillbringa mina dagar med att leka med mitt barn varken utvecklande för honom eller mig och jag tycker han har rätt till en mamma som är just mamma och likaså ska lillasyster inte behöva känna att mamma inte har tid för att hon tar bara hand om storebror.
Att ha anhöriga och vänner kan fungera så läånge det inte finns några konflikter men små dilemman kan leda till situationer som lätt bryter en vänskap och för en anhörig eller vän att förstå rollen som assistent i ett hem där man annars kanske känner sig som hemma är svår och man blir gärna lite för privat och gränserna suddas ut.
Finns många aspekter att ta med i beräkningarna när man har assistans och det är ofta lätt att vara efterklok när man egentligen borde ha tänkt till tidigare. Dessutom så finns det ju en arbtidslag som styr arbetet så för man beviljat mer än 40 timmar så kan man krasst inte arbeta mer än en heltid med undantag fr det som finns förhandlat i kollektivavtlet som godkänd övertid. Och finns det inget kollektivavtal så är reglerna snävare.
Ang ass bolag så finns det många dåliga och många bra och jag tycker absolut att man kan skriva ut vilket bolag man blivit varnad för .
Man får tänka till vad man behöver från ett bolag eller kooperativ vad som är viktigt för en själv innan man väljer. Vi har valt ett kooperativ och är oerhört nöjda..