När ska man "våga" gå över till vanlig nappflaska?
Kasihi skrev 2011-01-20 23:29:40 följande:
Sonen är nu 5mån och 1 vecka och har sedan start ätit ersättning från Dr Brown flaskor. Vi är sedan länge trötta på att diska alla delar och att flaskorna läcker då och då.Funderar på att gå över på MAM flaskor, men ska man då våga sig på den vanliga flaskan eller ska man köra på anti-kolik flaskan där med?
Hur resonerar ni?
Och vilken dinapp ska man ha till en 5 mån pojke?
På nätterna äter han liggandes ner i sin säng, det får inte droppa på för snabbt då. Gör det det om man väljer en vanlig flaska utan ventil?
Vi körde själva först Dr Brown men bytade till MAM då vi höde att dessa var bättre och vår son åt faktiskt bättre med MAM.
Men till din fråga ang att byta till annan nappflaska!
Du behöver inte köra med antikolikflaska, han är som vår son över 5 månader och ingen risk för kolik finns.
Däremot så har både Dr Brown och MAM helt andra slags dinappar än vanliga standard flaskor och barnet kan ha svårt att ta vanlig flaska efter att ha använt ovanstående flaskor. Så vill du att han ska ta vanlig flaska så är det dax att byta nu.
Vår son har dock svårt att gå över till vanlig dinapp.
Vill även påpeka en sak: När barnen är så små som 5 månader så bör man inte ge dem ersättnig/välling när dem ligger ner, de kan lätt sätta i halsen. Ha honom i famnen istället o ha en mysstund

