Inlägg från: Anonym (Sökare) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sökare)

    Kometprogrammet tråd.1

    Jag är en tvåbarnmamma som under hösten deltagit i ett utbildningsprogram för föräldrar som heter KOMET. Programmet som jag gick vänder sig till föräldrar som av en eller annan anledning upplever problem och konflikter i relationen till sitt barn. KOMET står för KOmmunikationsMETod och kursen bygger på att ge oss föräldrar rätt verktyg och ett annat tankesätt i relationen till vårt barn.

    Detta program erbjudes i flera kommuner i Sverige och jag vill nu ha kontakt med fler föräldrar som gått programmet eller ska gå. Min tanke är att vi ska kunna utbyta ideer och tankar kring detta och se vilket resultat som kursen givit just er. Men även hjälpa och stötta varandra när man fastnat och behöver lite tips!

    http://www.kometprogrammet.se/

    Vi har än så länge varit väldigt nöjda med programmet och har uppnått fantstiska resultat! Hela familjen mår mycket bättre och vi känner att konflikterna är mycket färre än tidigare... Men ibland behöver man någon att utbyta tankar med och jag hoppas vi blir många!

  • Svar på tråden Kometprogrammet tråd.1
  • Anonym (Sökare)

    Oj ser att jag missat en hel hög inlägg här... Hoppas kunna få igång tråden igen för KOMET är fantastiskt!

    Hos oss går det fortfarande bra, men vi märker att vi lätt glömmer vad vi lärt oss och ibland faller in i gamla mönster. Men någonstans i bakhuvudet har jag alltid komet-utbildningen och vi påminner varandra om hur vi ska agera i olika situationer. Ibland påminner till och med vår dotter oss om gemensamma stunder och samvaro på hennes vilkor. Någon mer som känner så?

    Vad gäller hög närvaro så förstår jag utbildarna, att det är så strikta! Utbildningen kostar kommunen mycket pengar och många kommuner annordnar kostnadsfri verksamhet för barnen medan föräldrarna är på mötet. Det finns ju då inte så mycket att skylla på när det kommer till närvaron längre... Jag anser att det var nödvändigt för oss att vara med under alla 11 tillfälle, missar man en gång missar man 1 steg i att lyckas och varje steg är otroligt viktigt i processen! Har man problem så tror jag man är beredd att offra rätt mycket för att få den hjälp man behöver...

    Vad gäller anmälningsplikt så är det ganska självklart tycker jag. När ett barn eller förälder visar signaler på att våld eller övergrepp förekommer i familjen måste ju någon i samhället agera och precis som på förskolan gör komets utbildare och övrig personal detta. Men komet bygger på att förhindra och förbygga att vi kommer i situationer där våld lätt uppkommer. För när problemen blir riktigt stora kan det vara otroligt lätt "att ta lite för hårt" eller skrika och höja rösten jämt.

    Jag är väldigtt glad att vi gick komet, tidigare hade jag alltid en klump i halsen när jag tänkte på min flickas kommande skolstart... Nu är jag hoppfull och hon gör STORA framsteg och tycker att det är roligt att lära! Tidigare var allt en kamp!

    Jag hoppas fortfarande att där är någon som hänger kvar i tråden och som vill utbyta tankar och ideer...

Svar på tråden Kometprogrammet tråd.1