Inlägg från: Fru Karlsson |Visa alla inlägg
  • Fru Karlsson

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    Har följt Lchf en månad och gått ner 6 kg redan! Är så nöjd,trodde jag aldrig:) Jag kör strikt Lchf och håller mig under 20 g kolhydrater om dan,kommer knappt upp i 20 heller ibland och är i ketos oftast.

    Det finns ju massor du kan äta till frukost:) Jag brukar tänka att jag vill ha ett mål som mest består av mest fett.Bacon och äggröra blir det ofta det är noll kolhydrater :) Avokado och majonnäs lite räkor,skinka ostar,morotsbröde på Fiberhusk och mandeljöl är såå gott.Är så trött på vanlig kost med massa onödiga kolhydrater som gör en uppsvälld och vanliga bröden är inte goda så jag saknar det inte:)

  • Fru Karlsson

    Vill även tillägga frukt är massor med fruktsocker=inte Lchf vänligt.För effektiv Lchf ska man hålla sig inom 20 g kolhydrater om dan helst lägre:) I en banan är det 50 g kolhydrater....

    Och panerade fisk är inte heller Lchf,massor med kolhydrater i paneringen.

  • Fru Karlsson
    Linda5 skrev 2014-11-23 16:20:11 följande:

    Dom flesta förespråkar under 10 helst under 5.

    Ett tips är att söka på FB istället så kan du hitta den typ av LCHF du känner du vill äta. Det har nämligen tenderat till att det finns olika nivåer och alla är olika känsliga. Jag skulle ex aldrig äta en morotsbulle eftersom morötter är en rotfrukt. Panerad fisk i sesamfrö däremot är minimalt med kolisar i. Jag har ätit LCHF i 2 år och trivs med den klassiska där man äter minimalt med kolhydrater ochväldig lite surrogat dvs bröd, efterätter m.m. 


    Jag vet det:) Jag ligger alltid under 20 g om dan och ibland lägre som jag sa,så jag är nöjd och har ändå gått ner.Kollar alltid innehållsförteckningen och äter inget över 5 kolhydrater /100 g
  • Fru Karlsson

    Vill bara om appen Lifesum.Där man kan lägga in sin kost under dagen och se hur mycket kolhydrater och fett ett livsmedel innehåller.Man får också bättre koll hur man ligger till med kolhydraterna och om man ätit lite för mycket.Sen ska man inte äta över sitt dagliga kaloriintag som appen också visar.Trodde jag låg bra till men efter jag förde in allt i dagboken låg jag över 20 24 ibland.Nu kan jag själv välja vad jag vill äta utifrån hur mycket kolhydrater jag har kvar och jag ligger alltid under 20 nu:) mellan 12 13 känns bra för mig:)

  • Fru Karlsson
    Spana skrev 2014-11-24 07:35:26 följande:

    Jag kör på en rätt liberal lchf. Vardagar är rätt lätt och jag brukar hålla mig till det jag ska.
    Men har svårt för helfeta produkter alla gånger. Vispgrädde köper jag sällan, lagar mest på matlagningsgrädde osv.
    Jag brukar dock ha en "ätardag" då jag kan äta godis och chips..

    Trots min egen variant har jag gått ner 6-7 kg sen september.
    Antar att det kanske hade varit mycket mer om jag kört på "rätt" sätt, men gillar mer mitt sätt..


    Kallar inte det för lchf,inte ens liberal.
    Grejen med lchf är att använda fullfeta produkter med mycket fett.
    Och inget fusk med godis på helgerna,då är det inte Lchf.Jag äter aldrig något med socker har inte ens ätit en enda pepparkaka än.med lchf ska du INTE äta socker eller lightprodukter
  • Fru Karlsson
    Knappisen skrev 2014-12-07 10:52:11 följande:

    Hej alla lchfare! Jag började i måndags med lchf. Och jag säger bara wow!! Jag mår bra! Och det bästa är ju att man kan äta "som vanligt" minus kolhydraterna och att man bli MÄTT och håller sig mätt länge. Jag är -5,2 kg sen i måndags. Jag vet att man tappar vatten i början, hur många kg är det?

    Tänkte kolla med er ang kaffet! Läst att man ska ha smör eller kokosfett i kaffet, eventuellt grädde. Provade med grädde och tyckte verkligen inte om det, jag vill ha mjölk :( hur gjorde ni från början? :) och hur gör ni nu?


    Har du gått ner -5,2 kg sen i Måndags!? Det är i princip helt omöjligt...
    Jag hade också svårt för grädden i kaffet i början och mådde dåligt men jag vande mig och nu kan jag bara ha grädde i:) Du kan också göra Lchf kaffe,vet inte riktigt vad man ska ha i men bland annat kokosfett och smör.jag tycker inte om det.är en vanesak med grädden.I början är man inte van vid de fullfeta produkterna för man har ju fått lära sig att det är det som är farligt;)
  • Fru Karlsson

    Någon som har nån koll hur det är med kalorier när man äter Lchf?
    Har bara ätit Lchf en månad.Alla säger man inte ska bry sig om att räkna kalorier när man äter Lchf men går man inte upp om man varje dag ligger över kaloriintaget för dagen? Enligt min app Lifesum som är inställd särskilt för Lchf ska jag hålla mig till 1504 kcal om dagen.Jag håller mig varje dag under 20 g kolhydrater om dagen så äter strikt men kommer ibland över lite ändå i kcal intag.
    Nu har jag gått upp 1 kg och fattar inte vad det kan va!? Är det kalorierna som har med saken att göra? 1500 kcal kommer man lätt upp i med den här feta maten! Är det inget och bry sig om? Jag kan bara inte hålla igen och gå hungrig,är jag hungrig måste jag ta något att äta.Jag blir helt snurrig av detta och tycker dessutom viktminskningen går väldigt sakta trots strikt kolhydratintag och mindre mejerier.

  • Fru Karlsson
    Knappisen skrev 2014-12-08 14:15:38 följande:

    Jag är inte jätteinsatt, har ju bara hållit på i en vecka men för att gå ner i vikt måste man ju ligga på kaloriminus. Även om du äter bra mat och kommer upp i för mycket kalorier kommer du ju gå upp :/ jag räknat själv inte kalorier så har ingen aning om hur många jag får i mig. Du får gärna skriva vad du äter under en dag, tex igår så kan Jag kolla om det är liknande som mig i fettväg. vi kanske kan bolla idéer med varandra? Är lite rädd för vad som kommer hända nu efter första veckan :(


    Jag för in allt i min matdagbok i appen som räknar ut hur jag ligger till med både kcal,kolhydrater,fett och protein.Brukar ligga på 80 90% fett 70%protein och 11 13g kolhydrater.Då har jag gått ner ca ett halvt kg i veckan så det går ändå sakta tycker jag.klarar oftast och hålla mig inom kcal intaget också men ibland blir det lite för mer.
  • Fru Karlsson
    Knappisen skrev 2014-12-08 14:43:19 följande:

    Då måste du nog äta mindre eller förbränna mer kalorier. Äter Du 80-90% fett och 70% proteiner? Vad är det du räknar då? Jag har inte hållit på med matdagbok så jag vet inte hur den räknar.


    Ja jag äter automatiskt mindre portioner.
    Appen räknar ut procentindelning efter varje måltid och hur mycket kolhydrater allt jag äter innehåller.jag lägger in allt efter måltid.Frukost,lunch middag.Jättebra tycker jag så man har koll på kolisarna.
Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**