• MrsMurphy

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    Linda1976 skrev 2011-03-06 10:40:29 följande:
    Så den samlade åsikten är att jag ska sälja mina Cambrigde på Tradera?
    Jag personligen skulle kunna tänka mig betala inträde för att se skiten brinna på ett bål. Tungan ute Men som andra alternativ, sälj. 
    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy

    Jag har gjort pizza idag, använde pones till botten. Kanterna blev jättegoda, degen mitt i inte lika bra. Måste absolut göra det tunnare och förgrädda mer nästa gång. 

    Men bra satt den!  


    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy
    jeng skrev 2011-03-06 17:34:48 följande:
    Nästa kapitel klart, och nu börjar vi komma in på kolhydraterna och varför man bör välja bort dom! Mycket spännande!!!

    kolhydratjakten.blogspot.com
    Jättebra! Och nu inväntas nästa... *trummar enerverande med fingrarna*
    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy
    LoveMyFamily skrev 2011-03-06 19:53:52 följande:
    Hej! Ska snart åka till fjälls. Vad kan jag ha med mig som lunch i backen? De andra i familjen äter hamburgare, korv med bröd..

    Tacksam för svar
    Jag drar också till fjälls, kommer nog käka någon form av korv jag också med lite räksallad. Kommer nog baka lite pones också och göra riktigt lyxiga mackor. 

    Jag bor också i stockholm! Skrattande
    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy

    Hola!

    Jag har ju anammat detta fullt ut med att äta när jag är hungrig, men kruxet är att ibland känner jag inte hungerskänslor men jag känner hur darrig jag blir i kroppen. Jag glömmer helt bort att äta mellan varven. Helt skumt vad kroppen har slagit slint,  jag måste nog skaffa matklocka snart ändå. Skrattande


    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy
    helene306 skrev 2011-03-07 17:05:12 följande:
    Så har jag också känt några få gånger. Lte halvläskig känsla. Då har jag pulat i mig några skivor ost och inom kort har darret försvunnit. Jag har inte heller varit hungrig när det har inträffat.
    Verkligen helskumt, snacka om att gå från ytterlighet till ytterlighet när det gäller kost. Förr åt man frukt, hunger knackade på dörren ganska omgående och nu detta. 
    jeng skrev 2011-03-07 17:08:08 följande:
    I början kan det vara jättebra att äta som vanligt, dvs 3 ggr per dag på rätt så regelebundna tider! du lär märka efter 2 veckor ungefär hur kroppen ändrar sig i förhållande till mattider och portioner. de flesta gör det iaf!
    Jag har hållt på lite över en månad nu och den enda bieffekten jag hade till en början var detta "matäcklet", innan jag reducerade ner intaget. Så det känns som om kroppen bestämmer bra själv. Men så dyker dessa tillfällen upp och det rör sig väl om att jag sitter tokfokuserad över skolböckerna. Ingen fysisk aktivitet och inget magkurr och då glöms det helt enkelt bort för att jag är så inne i det jag gör. Förr så var det ju blodsockret som sjönk som en sten och man var tvungen att tanka batterierna mellan varven. Men måste helt enkelt lyssna av kroppen lite bättre och hålla ett öga på klockan så att det inte biter mig i rumpan till slut. 
    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy

    Hej gott folk!

    Här är en ytterst trött Lättja som kikar in efter en hysteriskt lång dag, inser att jag inte har en chans att läsa tillbaka. Suttit och stirrat i datorn sen tidig morgon och försökt lösa lite mysterier  i årsredovisningens och ekonomistyrningens värld. Känns som om jag har blomkålsmos i huvudet och måste ta mig i kragen med att dricka på dagarna, och äta iofs. Men nu har jag häcken full och fastnar och glömmer bort. 

    *sääääng, sääääng,säääng, sova sova sova, säääng, säääng, säääng* 


    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy

    Nämen hoppsan, jag sist och jag först. Ska snart sätta mig och rota vidare i mitt praktikfall, pluggar finansiell styrning och analys. Så jag gluttar och räknar i papper hela dagarna. Lite småbrådis att få fason på detta eftersom vi drar till stöten på semester om några dagar. 

    Så nu behöver jag hjälp med tankearbete för min hjärna är ihopgrötad och det cirkulerar bara massa siffror.  

    Jag har hyggligt på det klara med vad som ska ätas där med undantag att jag behöver lite back up produkter till de middagar som vi inte gör. Kommer vara dessa vanliga former av middagar så jag misstänker att det kommer vara mycket pasta/potatis etc. Dessutom luncherna är inte helt klara.

    Vi ska iväg för en sista handling ikväll och så ska jag fixa lite bak och saker som cole slaw så att det tas hemifrån, köksutrustningen är långt ifrån optimal där så jag tänkte försöka fixa det som går hemma.  

    Så jag ska göra knäckebröd, pones, kladdkaka, cole-slaw. Är det något ultimalt som jag glömt att tänka på som vore förträffligt bra att ha med sig när det gäller en vecka där det krävs smidighet i köket? 

    *blänger på inköpslistan* 


    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy
    Faile skrev 2011-03-09 06:47:38 följande:
    Rivjärn så du kan göra blomkålsris och ostchips
    Just ja! På tal om rivjärn så riven ost måste jag fixa! Det är ju ren galenskap att köpa färdigt.

    Ostchips har jag aldrig testat, är det riven parmesan? För det kanske jag skulle testa ikväll. Vore ju trevligt med snacks på kvällarna, aptiten brukar ju gå upp när man är ute och ränner hela dagarna.  Den "obligatoriska" blomkålen blir en gratäng denna tripp. Skrattande
    Allt är såååååååå naturligt så...
  • MrsMurphy

    Men ¤%%&IT/%#&()()()/=()=)=?%%&%!!!

    Tanken är att en annan person ska handla allt till själva veckan, jag ska förbereda allt jag kan. Vi brainstormade och jag trodde allt var på det klara. Nu skulle jag kolla igenom inköpslistan och allt är ändrat, ett av barnen i det andra sällskapet fixar inte laktos så nu är allt justerat till laktosfritt cf etc. Samt att recepten förvandlats till recept med potatismjöl, vetemjöl, ströbröd. Nu vill jag bara gråta, jag har f*n inte tid att tjafsa om sånt här.   


    Allt är såååååååå naturligt så...
Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**