aupendi skrev 2012-10-20 02:49:58 följande:
Jag undrar: om det är svårt att köra väldigt sträng lchf-diet - märker man ändå skillnad om man utesluter allt bröd, all pasta, och ris och potatis?
Kan man då äta lite av sånt som har kolhydrater? Ex lite mjölk, ketchup, lingonsylt? Lite godis på helgen?
Jag tycker att det borde bli stor skillnad att inte äta annat än sallad till köttet, men går man ner i vikt på det viset? Eller kommer jag stoppa i mig massa fett, OCH kolhydrater, och istället gå upp?
Prova dig fram vad som passar dig bäst! Man brukar säga att under
100 g kolhydrater/dygn är en kolhydratsreducerad kost
Under 50 g kolhydrater/dygn är en liberal LCHF (kanske passar dig)
Under 20 g kolhydrater/ dygn är en normal LCHF
och under 10 g kolhydrater/dygn är en strikt LCHF
Jag tror att många skulle göra stora hälsovinster och tappa några kilon bara de uteslöt alla sorters mjöl och spannmål och allt socker.
Själv äter jag en liberal LCHF och går ner sakta men säkert. Jag har gått ner 8 kg på 10 veckor. I början gick det snabbt men nu tappar jag kanske 250-500 g/vecka. Men jag har inte så mycket kvar att ta av så jag har inte bråttom.