Inlägg från: Lilith Dark |Visa alla inlägg
  • Lilith Dark

    Pojke i klänning?!

    KlasKristian skrev 2011-03-14 15:02:17 följande:
    Men det vet ju inte barnet? Det är vi vuxna som gör den värderingen.
    För att jag inte vill sexuallisera mina barn. Därför har min dotter heller inte kortkorta kjolar som slutar strax nedanför skinkan, en liten trekantsbikini, urringade tröjor, magkorta t-shirts osv
  • Lilith Dark
    KlasKristian skrev 2011-03-14 15:11:54 följande:
    Ok, så vissa associationer är viktiga att behålla alltså. Då vet jag.
    Och där tolkade du det jag skrev på ett sätt som passade dig, men det kan jag bjuda på.
  • Lilith Dark
    Mumlan74 skrev 2011-03-14 16:24:57 följande:
    KlasKristian: jag frågar - igen då rå - om du inte kan ge några exempel på egenskaper som du anser bestäms av det biologiska könet?

    och sen frågar jag, generellt till alla som är kategoriskt emot klänning på pojkar: VAD är det som är så hemskt med ett samhälle där människor först och främst är INDIVIDER och inte pojkar eller flickor, män eller kvinnor?

    jag har frågat detta förut, men det verkar vara sjukt svårt att svara på eftersom ingen har gett mig ett vettigt svar hittills.
    Jag har också försökt få svar på det, men aldrig lyckats komma längre än till de rent fysiska skillnaderna. Jag får alltid svaret att män är män och kvinnor kvinnor, men inte svar på vad som gör en man till en man och en kvinna till en kvinna.
  • Lilith Dark
    KlasKristian skrev 2011-03-14 15:52:15 följande:
    Hur ska jag tolka det då?

    Många vuxna uppfattar klänning som ett flickplagg = skit samma, normer är ju till för att brytas.
    Många vuxna uppfattar smink som något som döljer/framhäver och attraherar = oh no dear God  WON'T SOMEBODY THINK OF THE CHILDREN!!!
    Med den retoriken så ska ju mina barn få ta ett glas vin då och då också, eller en cigg eller varför inte en grogg? Vissa saker är för vuxna, vissa för barn. Men det diskussionen handlar om är ju om pojkar ska få bära klänning, där handlar det inte om vad som är för vuxna och vad som är för barn, utan om att begränsa utifrån ett kön.
  • Lilith Dark
    Lingonflickan skrev 2011-03-14 22:43:10 följande:
    Det där är rent skitsnack, blev visst tvungen att bemöta dig ändå. Min kusins pojk lekte bil med allt, t.o.m strumpor redan som mycket liten. Han fick en docka, tog  den och drog längs golvet och lät "billiknande". Jag känner flera liknande exempel. Det finns säkert inlärda saker, men ofta är det genetiskt i oss att bete oss som vårt kön, utan att ha blivit påverkade till det. Att förneka det är ju bara löjligt.
    Jo och på stenåldern satt pojkar i djurhudar och drog kottar fram och tillbaka i grottan och lät "brum brum" utan att veta varför, det bara kändes bra för det fanns i deras DNA.
  • Lilith Dark
    Lingonflickan skrev 2011-03-16 10:24:15 följande:
    Jag anser inte att kvinnliga attribut är negativt laddade. Varför måste  ni icke-könskonservativa sätta kvinnliga attribut på pojkar? Är det för att ni anser dem negativt laddade och tror de blir positivt laddade om en pojke bär dem?
    Min son har inte ett enda kvinnligt attribut. Han är känslig, leker helst lugna lekar, pysslar och donar, gillar rosa och glitter och gosas och kramas mycket. Men det är inte kvinnligt, det är mänskligt.
  • Lilith Dark
    TheCoopers skrev 2011-03-16 11:42:54 följande:
    Vill jag också veta .. dessutom min yngsta dotter har Zlatan tröja och fotbollsshorts inköpta på "pojkavdelningen" på sig nästan varje dag hemma + att hon sover med sin fotboll i sängen . En gång hade hon kalsonger också .. jag undrar hur man ser på det ?
    Jag blir mest förskräckt över att det är just Zlatan Solig
  • Lilith Dark
    Lingonflickan skrev 2011-03-17 09:31:22 följande:
    Anser du att han inte har, medan 80-90% anser/inser att han har det.
    Jo men det är ungefär samma människor som anser att kvinnan ska stå barfota i köket vid spisen när hon inte är upptagen med att föda barn.
  • Lilith Dark
    Quintus Zebra skrev 2011-03-17 10:41:56 följande:
    Provar en annan länk:


    " target="_blank">

    Men herregud han har ju både långt hår, rosa och smink!! Det går absolut inte för sig. Det är därför vi är förstörda för alltid, för att vi lyssnade på sånt när vi växte upp. Alla hårdrocksband där killarna hade långt hår, byxor som var så tajta så att de såg ut som om de var fastsydda på kroppen. De var nog smygtransvestiter hela bunten som hade blivit påtvingade klänningar hela bunten när de var små.
  • Lilith Dark
    Lilith Dark skrev 2011-03-17 16:24:17 följande:
    Och din poäng med det inlägget är?
    Du har kanske missat att de flesta hårdrockare under den perioden såg ut ungefär så, även fast de inte hade något kvinnligt med i band namnet? Långt hår, smink, färglada (även rosa) tajta kläder.
  • Lilith Dark
    gumtree skrev 2011-03-28 15:51:27 följande:
    Ypperligt exempel på hur indokrinerade barnen är redan vid 3 års ålder :-/
    Själv blir jag varje morgon väckt av en snart femårig pojke i prinsessklänning som känner sig så fin så. Det första han gör när han vaknar på morgonen är att hoppa ur pyjamasen och sätta på sig klänningen.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    Plutteli skrev 2011-03-28 16:12:39 följande:
    Har de inte? Jag känner flera stycken män som har det...
    Jag också. Vet flera webshoppar som säljer både klänningar och kjolar. Och H&M har ju haft kjolar i sin kollektion. Riktiga män är tillräckligt säkra i sig själva för att våga klä sig hur de vill.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    Plutteli skrev 2011-03-28 16:23:38 följande:
    Hmm..jag borde nog göra det med mina döttrar också när de blir större, lära dem hur verkligheten är så de är beredda första gången någon försöker våldta dem tex eller så de vet att de MÅSTE anpassa sig om de skulle bli utanför/mobbade i skolan tex för fel klädsmak, musiksmak, frisyr eller vad det nu kan vara... Smart! Det hade jag inte tänkt på tidigare....
    Ja man måste ju lära sina döttrar att det faktiskt är ok att nån klämmer dem på skinkorna och brösten ute på krogen, det är ju en komplimang vet du väl.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    bastardized skrev 2011-03-28 16:43:18 följande:
    Hej Lilith Glad
    Visst fan är det hemskt att det är på det viset och man gör nog rätt i att förklara för sina döttrar att alla killar inte är så snälla.
    Nja, jag lär henne hellre hur man placerar ett knä i skrevet på bästa sätt. Jag menar, har de rätt att klämma på henne har ju hon rätt att knäa dem. En rak höger har också bra effekt har jag märkt. Dock ska man aldrig hälla ölen över huvudet på dem som de gör på film, för det är ju slöseri med god öl Glad
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    amia01 skrev 2011-03-28 17:21:03 följande:
    Har bara läst TS och vill berätta att min tvåårige son i dag haft klänning på dagis för första gången. Han har ofta klänning hemma och tycker han är så fin Har fått på honom mer "accepterade" kläder till dagis tidigare, men i dag vägrade han!
    På lunchen var det ett av de andra barnen som kommenterade hans klänning, varefter han gick fram till en bänk dom har vid bespisningen, klev upp och högt och tydligt berättade för alla att:
    "Jag har en jättefin klänning på mig som jag lånat av min syster!"
    Sedan gick han och satte sig, och fick inte fler kommentarer...
    Skönt att höra att han har det självförtroendet, och att personalen finns där som stöd. Det ska inte vara kläderna som gör skillnad - fast jag vet hur samhället ser ut, och att verkligheten tyvär inte är sådan .
    Kommer att fortsätta prata med honom om vad pojkar och flickor förväntas ha på sig, men samtidigt ge honom ett eget val - så länge han kan och vill stå för det och förstår varför han får kommentarer så är det ok för mig!
    Varför ska du förklara för honom hur pojkar och flickor förväntas att se ut när han bara är två år? Varför inte låta honom vara bara barn, istället för barn av manligt kön? Vill han ha klänning så låt honom ha det, och när han nästa dag vill ha en tröja med spindelmannen så funkar det precis lika bra. Att förklara könsroller och hur man förväntas att klä sig för en tvååring känns lite överkurs.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    amia01 skrev 2011-03-29 08:02:56 följande:
    Jag vill att han ska få vara precis som han är, och kan berätta att i dag valde han själv en tröja med traktorer på... Vi pratar inte könsroller eller förväntningar på någon hög nivå - däremot tycker jag det vore rätt oansvarigt att inte förbereda honom på att han kan komma att få kommentarer från de andra barnen.
    Dom är ju alla barn, och hur gärna vi än vill att det ska vara på något annat sätt, så väcker en liten kille i klänning uppmärksamhet även bland barnen - vilket vi i och för sig kan ge deras föräldrar skulden för, men nu ser ju samhället ut som det gör....
    Det är de här kommentarerna jag vill att han ska vara förberedd på och kunna svara på, vilket inte är det samma som att han ska behöva känna att han bryter känsroller eller står upp för något stort - bara att han är fin som han är och att det är ok att ta på sig vad man vill.
    Jo men så fort du förklarar för honom hur han förväntas att klä sig, så börjar du att förbereda honom på hur en "riktig" kille ska vara. Och ju mer du förklarar (även om det är i ett gott syfte) så kommer han att avstå ifrån det han tycker om men som inte passar hur en kille förväntas att klä sig.

    Själv har min son byxor med spindelmannen-tryck på sig idag, kombinerat med rosa prinsesstrumpor.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
  • Lilith Dark
    Lingonflickan skrev 2011-03-30 08:55:58 följande:
    Riktiga män är inga fjollor!
    Nej, det är bara fjollor som lägger någon betydelse i ett klädesplagg.
    www.lilith.se Sveriges mest menlösa blogg
Svar på tråden Pojke i klänning?!