• Tillififf

    Fult?

    Vad i klädväg skulle ni själva aldrig sätta på er??

    Själv kan jag inte med:
    - storblommigt, tvärrandigt...mycket mönster helt enkelt
    - djupa ryggar m bh under
    - uppvikta jeans
    - byxor innanför stövlarna
    - låga byxor där man ser troskanten
    - päls

    Finns mycket mer, men just nu kommer jag inte på det...
    Vad tycker ni??

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2005-11-30 21:08:06:
    Skulle dessutom ALDRIG betala hutlöst mycket pengar för kläder (speciellt dessa märkeskläder där man kan få en likadan 500:- billigare om man pillar bort märket).
    Ett par byxor för 1000:-, tröjor för 500-600:- el. likn. är för mig helt ofattbart.

  • Svar på tråden Fult?
  • Nika75

    Själv gillar jag tvärrandigt, uppvikta jeans och byxorna innanför stövlarna (dock ska det vara smala jeans och tillräckligt breda stövelskaft annars ser det skitfånigt ut)... i övrigt håller jag med TS. Annars tycker jag inte om:

    Lågt skurna byxor och tröja som visar magen (särskilt inte om jeansen är tajta så att det mjuka hullet som jag liksom de flesta tjejer faktiskt har liksom välller över)
    Spetsiga skor (har aldrig gillat, inte ens när det var "inne")
    Kort kjol OCH urringat upptill
    Vita byxor
    Aprikosa kläder (värsta färgen jag vet)

  • Tillififf

    Nika75

    Håller med dig om byxor som är tajta och höfterna "väller över". Det är sååå fult!

  • Avelyn

    Skilsmässa mellan byxa och tröja så att alla kan se min bara hud på magen...huvvaligen..

  • Shoegal

    Ja, men se! Där har vi ju ngt jag ALDRIG skulle sätta på mig....Kläder som visar min mage (annat än bikini på badstranden). Dels för att jag är för fet och dels för att jag inte är 14 längre

  • TheLove

    Jag tycker att det är skit snyggt med spetsiga skor och stövlar... jag letade jätte länge efter ett par spettsiga vinderskor, nu har jag hittat ett par som är någorlunda iaf... däremot hatar jag modet med runda "tår" riktigt vidrigt, det ser ut som om man kapat av tårna tycker jag...

    jag tycker inte om breda klackar (nu har jag typ helklack dock men enbart för att jag inte hittat nåra "stilett" klackar. Jag gillar inte platta skor, tycker det är obekvämt... hum... skor är viktigt för mig... kan inte använda vad som hälst... hihi nån som tycker som jag?

  • Tillififf

    Lovelyy

    Jag bryr mig inte så mycket i hur tån ser ut; spetsig eller rund. Dock tycker jag inte det är fint med låånga spetsiga. (Kan själv inte gå i spetsiga, aj på tårna!)
    Tycker inte att typ höst-vinterstövlar med stilettklack är speciellt fint. Måste vara obekvämt!? Att gå i snö/is med? Jag har hellre bredare klackar

  • Lilja84

    Fixar inte genomskinliga toppar/tröjor .. jag går å kräks bara jag ser det på tjejer då dom strutsar runt i en bh som är 3 storlekar för liten så brösten väller över så mycket att dom nästan ramlar ur å just en genomskinlig top över det.. hua ..
    Men framför allt plagg över huvudtaget inte smickrar min kropp .. det är så fult med hull som hänger utanför så man/andra ser ut som en dåligt stoppad korv.

  • TheLove

    jag tycker det är svårt att gå med breda klackar... mina nuvarande vinterskor har jag börjat lära mig att gå i men det går inte lika bra som med stilettklack... Jag tycker stilettklack är jätte bra när det är is (i allafall om man klackar om dom till metallklack för då använder man dom som "isdubbar" skit bra

  • Moj Katile

    Byxor som e supertajta över vaderna
    Å aldrig att jag skulle ha byxor istoppade i stövlarna!
    Helt enkelt för att det inte passar mej!

    Tröjor som visar magen... Hade det innan jag fick barn men känns inte bra nu när man e mamma.
    Alla kläder som e luddiga å pälsiga!
    Å inga spetsiga stövllar/skor-fult!

  • Filippa

    Päls
    Cyckelbyxa med topp

  • Aiwendil

    Jag skulle aldrig sätta på mig päls!
    Sen tycker jag det är hutlöst fult med korta tröjor som visar magen
    ÄVEN på de som är smala!
    Tycker det är oerhört smaklöst!
    Skulle aldrig klä mig i ett par stuprörsbrallor *hujedamej*
    Men sen vet jag inte så mycket mer...
    Finns säkert massa saker jag skulle vägra sätta på mig

    haha... ja, baddräkt eller bikini offentligt

  • annca

    Gympadojjor till annat än gympa.
    Stor bylsig täckjacka.
    Superspetsiga skor.
    "Mysbyxor" typ gympabyxor.
    Tights

  • Nika75

    Kom på fler saker nu... Skulle aldrig ta på mig:

    Joggingbyxor utomhus om jag inte ska träna i dem (annat än på söndagarna när jag knallar till videobutiken bakis). Förstår mig inte alls på det senaste "tonårsmodet" här i Stockholm där fjortistjejerna drar på sig fula velourbrallor, eller sunkjoggingbyxor tillsammans med t ex mockaloafers eller stövlar!!!

    Canadian Goose-jackor. Har aldrig varit snyggt och är bara så patetiskt att den pinsamma fluga håller i sig. Allra fulast är den midjekorta modellen. Vad är vitsen med en supervarm jacka om man har en glipa i midjan????

    Cowboyboots. Har aldrig gillat det. Fötterna ser ju ut som långa bananer

    Lurviga stövlar med fransar och pärlor. Indianlooken - nej tack.

  • Nyfiken gul

    Aldrig i livet:

    Canada Goose-jacka... skulle mörda för att få bli av med den....

    Stora pösiga joggingbyxor i prasseltyg

    bomberjacka

    solskärm mitt i vintern

    så lågt skurna byxor att man ser halva arslet samt halva trekanten med hår,,,,

    tantkläder som städrockar, storblommigt, tigerrandigt, zebramönstrat eller pälskantat...

    Tights

  • Nyfiken gul

    ännu mera som är fult.....

    *joggingbyxor, helst såna där vanliga i college-tyg, o som är nedstoppade i strumporna..

    * oknutna gympadojor

    * svettband som används till hårband

    * jeans med strass o pärlor när man har passerat 20 år...

  • angel 2003

    Träningsbyxor tillsammans med skor med klackar :-0

  • Lilja84

    angel 2003 : haha , det hade jag på mig 1 gång då jag sovit över hos en kompis efter en fest och det var mitt i vintern så jag kände jag behövde ett par brallor istället för mig kjol och så hade jag på min högklackade stövlar med spetsig tå .. såg förjäligt ut och jag var tvungen att gå igenom ett helt köpcentrum klädd så för att kunna ta mig hem ..plus en strasstopp på det .. jössess vad jag skämdes .. men som sagt hände det bara 1 gång också

Svar på tråden Fult?