Inlägg från: mamma till tre busungar |Visa alla inlägg
  • mamma till tre busungar

    Tvångsterilisering

    Mad as snow skrev 2011-03-03 23:44:29 följande:
    Sedan tror jag faktiskt att de flesta övertalas till p-spruta och inte abort. 
    Ja, min kusin t ex. Hon fick en psykos efter sin p-spruta. Nu händer det ju självklart inte de allra flesta att man får en sådan biverkning men p-spruta har rätt mycket biverkningar för många. Jag är inte för tvångssterilisering men anser att sterilisiering skulle kunna erbjudas som ett alternativ även till personer (i denna grupp vi diskuterar) under 25 vilket vad jag har för mig annars är nedre gränsen för att få genomgå steriliserering.
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 11:43:45 följande:
    Vad jag vet brukar de inte få behålla barnet, men ha tät kontakt med det. Eller så får de ha noggrann handledning. Istället för att sterilisera lär man dem använda p-medel o ser till att de tar p-piller. Kan de inte använda detta, får de sätta in stav eller annat mer permanent.
    Fast varför då inte erbjuda sterilisering? Så att man slipper preventivmedelsbiverkningar?
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 11:58:49 följande:
    Man får steriliseras under 25 om man har särskilda skäl. Eftersom de flesta inte får stora problem av p-medel är det inte särskilt aktuellt o psykos efter p-medel köper jag inte. Problemet hade kommit ändå.
    Fast det kom faktsikt precis i samband med sprutan men det är klart, man vet ju inte.

    Jag tycker många får rätt mycket biverkningar av sina p-medel. Viktökning, akne, nedsatt libido, slemhinneproblem etc  Om det då ändå inte är aktuellt att någonsin ha barn så anser jag att sterilisering skulle kunna erbjudas. Jag visste inte att man fick steriliseras även under 25 om särskilda skäl föreligger. Det tycker jag är bra men frågan är om man erbjuder det aktivt eller om man är rädd för detta med den smutsiga historia Sverige har i bagaget med tvångssteriliseringar.
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 12:07:32 följande:
    För att de säkerligen inte vill sterliseras o jag tänkte mest på att de inte alltid klarar att komma ihåg att t ta p-piller varje dag.
    Varför skulle de inte vilja steriliseras? Om möjligheten att få behålla ett ev framtida barn ändå är obefintlig?
  • mamma till tre busungar
    Mad as snow skrev 2011-04-03 13:51:46 följande:
    Jag har aldrig hört talas om någon som har fått en psykos av gulkroppshormon. Kan det vara lite som att äta en kaviarmacka och få en hjärnblödning och därmed dra slutsatsen att kaviarmackor orsakar hjärnblödning? I vilket fall tycker jag att man helt ska lämna sterilisering därhän eftersom man väldigt snabbt är ute på djupt vatten när det kommer till just den här gruppen människor. Att erbjuda preventivmedel är tillräckligt potentiellt kränkande som det är och något man inom vården bör diskutera många gånger kring hur man hanterar. En sterilisering är hundra resor värre.
    Du kan ha mycket väl ha rätt i detta med att det bara var ett sammanträfffande med p-sprutan men det är ju ändå rätt höga hormondoser och desutom var det tll en person vars hjärna fungerar lite annorlunda och kan man då vara säker på att effekten blir densamma som hos en fullt frisk person?

    Jag är väldigt kluven i detta sammanhang. Ja, erbjudande om sterilisering  kan ses som kränkande men att en person som ej överblickar konsekvenserna av sitt handlande blir gravid och det då kanske resulterar i abort eller omhändertagande, är inte det ännu värre?  Jag har svå+rt att se hur det skulle vara kränkande att informera om och erbjuda preventivmedel.
     
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 12:17:42 följande:
    Den ÄR inte obefintlig. Och om barnet omhändertas, kan de ff vara föräldrar, om än kanske inte vårdnadshavare. Barnen får t ex ärva dem om de inte adopteras bort, vilket kräver föräldrarnas samtycke om inte störningen är allvarlig o då kan de troligen inte ha sex heller. De kan också ha tät kontakt med barnet. Fråga dem om de vill sterliseras, så får du veta.
    Sant. Men hur blir lidandet minst? Genom att en graviditet genomgås och barnet omhändertas eller genom att det inte blir någon graviditet alls? Jag är inte för tvångssterilisering, absolut inte! Men anser att det kunde erbjudas i de fall där föräldraförmågan är och alltid kommer att vara mycket låg.
  • mamma till tre busungar
    Mad as snow skrev 2011-04-03 14:10:31 följande:
    Ja, nej. Jag vet för lite om p-spruta för att uttala mig egentligen så jag borde låta det vara. Min erfarenhet av psykoser är däremot lite större och jag tycker att det låter väldigt konstigt. Men i vilket fall, det är problematiskt det här med sterilisering men jag anser också att det ska vara det. Ibland får jag en uppfattning om att vissa hade önskat en vattentät metod för att hantera det här, och jag anser att så länge man har att göra med människor så existerar inte en sådan. Man erbjuder ju idag preventivmedel och det erbjudandet bör vara under ständig diskussion inom vården. Detta eftersom det faktiskt i vissa fall blir ett tvång även där. En människa som inte kan överblicka just konsekvenserna eller som inte har de kognitiva förmågor som behövs för att fatta ett avgörande beslut kring sin egen person, är i ett automatiskt underläge redan när det gäller det här. En sterilisering är oåterkalleligt och att erbjuda något sådant till en sådan person kan inte jämföras med att erbjuda det till en person med högre kognitiv förmåga. Det är således mer problematiskt än så.

    Sedan förstår jag fortfarande inte riktigt riskbedömningen i det hela. Är det verkligen ett såpass stort samhällsproblem att de vanliga rutinerna och metoderna inte räcker? Finns det verkligen ett behov av att sterilisera vissa medborgare, eller är det ett påhittat problem? Hur ser statistiken ut egentligen? 
    Jag vet inte men jag har sett en del av problematiken personer i den grupp vi talar om. Ett fall där ett barn omhändertogs (vilket var givet att det skull ske), mamman strax gravid igen vilket resulterade i abort, två försök med p-medel vilket gav rejäla biverkningar och till slut sterilisering. Hade då inte steriliserng varit bättre från start kan jag inte låta bli att tänka. Å andra sidan har föräldrarna till detta barn ett umgänge och de får ändå vara föräldrar på så sätt.
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 12:11:46 följande:
    Man kan t ex få sterilisera sig tidigt om man har en svår ärftlig eller dödlig sjukdom. Viktökning o akne är ganska harmlöst jämfört med sterlisering. Man kan välja att ha kådis eller inte alls ha sex också.
    Fast jag tänker på människor med funktonshinder som kan göra att de har svårt att ta ansvar för som sexualitet. Då kan kondom eller avstå sex vara svårt.

    Jag säger inte att sterilisering ska prackas på någon utan mer finnas som ett försiktigt erbjudande.  
  • mamma till tre busungar
    agtiwi skrev 2011-04-03 14:29:42 följande:
    Tror faktiskt att barnafödande bland lågbegåvade är liten. Då tror jag snarare det finns fler problem ang barn att hitta i villakvarteren. Det finns många som missköter sina barn så till den milda grad att de inte får ha kvar vårdnaden. Men tvångssterilisering? Nej.

    Då kanske det är bäst att sterilisera mig med, eller nej just jag har ju redan barn. Jag har epilepsi, rls, add tydliga drag av asperger. Alltihop är ärftligt och vad räknas det till med tanke på att alla felen sitter uppe i huvet?
    Hade jag levt förr så hade jag blivit tvångssteriliserad pga ep:n.
    Mad as snow skrev 2011-04-03 14:39:26 följande:
    Håller med dig angående hur stort (litet) det här problemet egentligen är. Skaran odugliga föräldrar i villkvarteren är garanterat ett större samhällsproblem, absolut. 
    Jo jag kan hålla med er. Jag undrar förresten om inte jag också hört till den skara som skulle blivit steriliserad förr? Jag har inte varit/är inte den friskaste precis.

    Det är en svår fråga fast som nu säger är nog problemet med barn som far illa på andra sätt värre.
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 19:33:17 följande:
    Man får ju ta reda på om ett visst p-medel är lämpligt för en.Jag får t ex inte äta vanliga p-piller pga. min pappa dog i hjärtinfarkt för ung. Sterilisering är inget p-medel.
    Inte ett preventivmedel men en preventivMETOD.

    Skulle jag känna mig säker på att barnanskaffning ej vore aktuellt i framtiden skulle jag tycka att sterilisering vore en bra metod.

    Så....vilka p-medel/-metoder skulle kunna vara aktuella för gravt intellektuellt funktionshndrade tänker du? 
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 20:00:27 följande:
    Det ska ju i så fall inte gå ut över de som har samma handikapp men inte mördar barn.
    Absolut.
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 21:47:13 följande:
    P-piller som personal ser till att de tar, p-stav, p-spruta, p-ring. Vad du tycker är inte vad alla med funktionsnedsättning tycker.
    Nej men självklart är det så! Jag är inte för något tvång eller så!! Absolut inte! Men jag tycker inte att det är fel att föreslå som ett alternativ bland flera!
  • mamma till tre busungar
    Här och nu skrev 2011-04-03 21:58:31 följande:
    Om man är funktionsnedsatt följer personal med o så skriver man i journalen att den inte får tas bort utan att personal är med.
    Fast....det låter ju onekligen väldigt mycket som ett omyndigförklarande?
  • mamma till tre busungar
    liag skrev 2011-04-03 22:01:47 följande:

    och var går gränsen för dig när det avser "kraven" att bli tvångs sterilisering?


    Jag är ALDRIG för sterilisering med tvång! Självklart inte!!!! Anser bara att det skulle föreslås som alternativ.
Svar på tråden Tvångsterilisering