Lissy81 skrev 2011-03-03 11:03:16 följande:
"Vid tre månaders ålder har
tinningloben - som är involverad i hörsel, språk och lukt - blivit mer aktiv och mottaglig. Detta gör att bebisen kanske tittar på dig när den hör din röst och eventuellt "pratar" tillbaks genom att jollra eller göra andra ljud. I den här åldern kan det fortfarande kräva mycket koncentration att lyssna och försöka svara, så om ditt barn vänder sig bort eller tappar intresset när ni pratar eller läser så beror det förmodligen snarare på överstimulering än på något problem med hörseln.
Vid fem månader kommer ditt barn att höra varifrån ljud kommer och snabbt vända sig mot nya ljud. Femmånadersbebisar kan också känna igen sitt eget namn - var uppmärksam på hur ditt barn reagerar om du ropar eller nämner hans eller hennes namn i konversation."
Taget från:
se.babycenter.com/baby/development/hearing/
Så ta det alltså lugnt, inte förräns vid 5 månader kan man börja räkna med att de vänder sig mot ljud. Och att de inte vaknar när det låtar, var glad för det. Det betyder ju att barnet sover djupt. Bättre det än att det vaknar så fort det hör minsta knyst, och sedan blir övertrött av all stimulering och ingen sömn!
Tack det hjälpte lite.
Men även om hon sover djupt, borde hon inte ha iallafall reagerat med en rörelse eller nåt när grytlocken slogs ihop strax ovanför henne? Eller alla besticken rasslade alldelens intill i korhen?