• Silje02

    Klamydia? Omöjligt!

    Inkubationstiden för klamydia är några dygn till några veckor. Man kan således inte bära på det i flera år. Så antingen så är det negativit eller så har din man eller du faktiskt haft någon annan.

  • Silje02

    envärkandebarnlängta n: Du får nog förklara och ge en pålitlig (=vetenskaplig) källa på att klamydia kan uppstå ur tomma intet.

  • Silje02

    För att det är rutin på MVC att testa för bla klamydia när man är på inskrivning, vilket ts redan har sagt.

  • Silje02

    Klamydia orsakas av en bakterie som kan finnas i kvinnans urinrör.

  • Silje02

    Förmodligen genom att man smittas av bakteriern.

  • Silje02

    Hur smittar klamydia? Klamydia kan smitta om man inte använder kondom vid samlag eller direkt kontakt mellan könsorganen. Klamydia kan också smitta genom munsex. Inkubationstiden, tiden från smittotillfället till att sjukdomen bryter ut, kan vara kort ? från några dagar till någon vecka. Men ofta får du inga symtom alls. (www.lj.se/infopage.jsf)

  • Silje02

    Klamydia kan smittas genom sperma. Hur överförs klamydia? Klamydia är en bakterie som främst sätter sig i slemhinnorna i slidan, urinröret och analen och överförs mellan personer när slemhinnorna kommer i kontakt med varandra. Klamydia överförs också via sperma och slidsekret. Klamydia sprids framförallt genom samlag, antingen slidsamlag eller analsamlag. Det är ovanligt att man får klamydia i halsen. Forskarna vet ännu inte om klamydia kan överföras från munnen till könsorganet eller tvärtom om man har munsex. Men vill man vara säker på att inte få det ska man skydda sig även om man har munsex. Klamydia smittar inte via kläder, handdukar eller på toaletter, eftersom bakterien inte överlever ute i fria luften. (www.umo.se/Sex/Konssjukdomar/Klamydia/)

  • Silje02

    envärkandebarnlängta n: Nej du är ingen källa. Det du säger är hörsägen. Och klamydia kan man inte få bara sådär ut i det blå. Du hade blivit smittat på ett eller annat sätt.

  • Silje02
    Probably the best in the skrev 2011-03-09 12:06:52 följande:
    Klart man kan eftersom man inte behöver ha några symtom!
    Inte helt rätt.
  • Silje02
    envärkandebarnlängtan skrev 2011-03-09 12:35:55 följande:
    Jag har extremt klara minnen från tidig ålder och jag är helt säker på att jag inte har blivit sexuellt utnyttjad.
    Fick lära mig tidigt att min kropp är min kropp och att ingen annan får göra något med mig som jag inte vill.
    Vägrade tex att ens skaka hand med främlingar och krama fastrar och övrig släkt bara för att det var min kropp och jag bestämde.

    Så jävla fult och sjukt att en del av er antar att jag har blivit utsatt för övergrepp. 
    Hur som helst så får man det inte bara sådär.
Svar på tråden Klamydia? Omöjligt!