• Aeon

    Åka bil 46 mil med bebis.TIPS!!

    Hej,

    Vi kommer åka ca. 46 mil bilfärd i slutet av april med vår då snart 9 månaders son. Stanna borta 1 vecka och sedan åka hem igen. Vi behöver lite tips på hur vi ska gå tillväga.

    -Kan vi åka kväll/natt för att sonen ska ha sin nattsömn i bilen? Eller är det för på frestande för lillens rygg att sitta upp så länge i ett svep? Det vore smidigt eftersom man slipper underhålla en uttråkad bebis som INTE tycker om att sitta fastspänd mer än nödvändigt.. Drömmer (30 min)

    -Hur ofta bör man ta raststopp om man nu inte bör låta honom sova sittandes så länge?

    -Vad ska man underhålla honom med i bilen?

    Är tacksam för era tankar, svar och råd kring detta!

    //Flux

  • Svar på tråden Åka bil 46 mil med bebis.TIPS!!
  • Aeon

    Vad skönt att höra att man inte är helt ute och cyklar! Var rädd att få en rejäl avhyvling för att jag vill ha honom sovandes i bilen istället för skrikandes.Flört

    Då planerar vi för kvälls/natt körning och paus om han(eller vi) verkar behöva det!

    Tack för snabba svar!

  • Aeon

    Tack för tipsen Nemi! Känner mig tryggare när man läser om andras erfarenheter Skrattande

    Smart sagt angående "Husk mjuke leker, så han ikke får en hard leke i ansiktet ved bråstopp!" Det har jag aldrig tänkt på!!

     {#emotions_dlg.flower} Tack!

Svar på tråden Åka bil 46 mil med bebis.TIPS!!