Kejsarsnitt p.g.a stort barn?
Jag fick ett planerat snitt då jag väntade min son -07. pga graviditetsdiabetes. Han beräknades väga över 4 kg (ca 4.5 kg) då jag var fullgången. 10 dagar innan BF åkte jag in på operation och ut plockade dom en "liten" kille på 5040 g 53 cm. Så jag är ju rackarns tacksam över att det blev ett snitt, hur mkt hade han inte hunnit lägga på sig om man hade väntat på att det skulle sätta igång av sig själv ? :D
De rekomenderade inte en förstföderska att föda ett stort barn vaginalt.
Nu är jag gravid igen och har hittills sluppit diabetesen, men jag har ju en månad kvar. Har varit på ett Tillväxt ultraljud redan, vecka 30+, då låg bebisen på + 6 % (ca 1800g). Ska på ett till tillväxt ultraljud om två veckor. Får väl se hur bebben ser ut i storlek då.
Trots att jag är supernöjd över mitt snitt så vill jag verkligen genomgå en vaginalförlossning, så jag kommer iaf att diskutera igångsättning om denna är stor ... ett till snitt och jag kommer alltid måste snittas och det känns ju mindre kul, men visst - huvudsaken är ju att det kommer ut ett barn :)