• LinaTed

    4 månaders bebis, smakportioner?

    Min lillkille blir 4 månader idag och vissa börjar ju med smakportioner redan nu men jag vill helst helamma tills han är 6 månader, jag tycker han känns alldeles för liten för att börja äta mat, han är ju fortfarande en liten bebis baraDrömmer Men saken är den att han är jätte intresserad när vi äter, han tittar å ser verkligen ut att vilja smaka, fast de kan ju vara att han bara tycker att det är intressant att kolla på när vi äter oxå Flört men iaf så undrar jag om man kan ge honom nån liten sked med frukt pure, bara så han får smaka nånting annat tex när vi äter?
    Jag är så rädd att han ska få ont i magen då han har känslig mage å har ont i magen ganska ofta.

    Hur skulle ni göra? Jag vill inte börja ge honom varje dag utan mest om han kan smaka nån gång ibland bara för smakens skull? Är det dumt?

    Ursäkta om jag ställer dumma frågor men jag är så osäker på de här med smakportioner eftersom han fortfarande är så  liten


    ♥Emilia 090321 ♥ ♥ Edwin 101112♥
Svar på tråden 4 månaders bebis, smakportioner?