Närhet och samsovning
En mamma06 skrev 2011-04-04 13:30:44 följande:
Jag puffar upp tråden lite för nu behöver jag verkligen lite råd och hjälp. Jag skrev tidigare att sonen periodvis sover dåligt om nätterna och gärna vill ligga ovanpå mig. Periodvis är han även vaken långa perioder under natten. De senaste två veckorna har han vaknat vid två och somnat om igen mellan fyra och fem på morgonen. Han är inte ledsen men kommer helt enkelt inte riktigt till ro så att han kan somna, varken i egen säng eller hos oss. Finns det någon med erfarenhet av liknande problem? Jag har varit i kontakt med BVC men de har egentligen ingen hjälp att erbjuda. Sömnbristen börjar så småningom tära på oss alla.
BVC var ju inte heller till mycket hjälp. När jag tog upp det här vid det senast besöket föreslog vår BVC-sköterska att vi skulle medicinera!? Det känns ju inte som ett alternativ.
Jag var ju inte till mycket hjälp för dig men det kanske känns lite bättre när du får veta att du inte är ensam om problematiken.