Inlägg från: mysfaaktor |Visa alla inlägg
  • mysfaaktor

    Pojke vid namn Sonja, vad tycker ni?

    pluvdo skrev 2011-03-15 20:22:14 följande:
    Ett efternamn är i alla fall något som föräldrarna också tvingas leva med, istället för att bara barnet skall ha ett avvikande namn och leda någon kamp i gränstänjande.
    hur är det när man som barn blir retad både för sitt eget förnamn, sitt efternamn PLUS föräldrarnas förnamn?
    det var jag med under hela min uppväxt iaf.
  • mysfaaktor
    augmamma skrev 2011-03-16 12:40:10 följande:
    Man måste själv få välja om man vilja vara pionjär eftersom det såklart är tufft. Du kan ju själv byta namn till ett killnamn om du är beredd att ta det. Det är inte schysst mot din son, som ju inte har något att säga till om, att tvinga honom bli först.
    det var inte sjysst av min mamma att döpa mig till ida för jag fick heta "ida med sin stora superslida".
    det var inte sjysst av mina föräldrar att låta oss barn ha ett utländskt efternamn, för vi blev kallade för bland annat al qaida.
    det var inte sjysst av mina mor/farföräldrar att döpa sina barn till lone och juan, för även det blev jag retad för.

    är vi överens om att man kan bli retad för vilket namn som helst?
  • mysfaaktor
    Troodon skrev 2011-03-16 14:53:15 följande:
    Sedan menar jag inte att det bör införas något slags namnregleringsministerium, däremot så tycker jag att det är fruktansvärt tråkigt när folk väljer riktigt knäppa namn. Överlag så är det tragiskt när folk här är så överösta av amerikansk kultur att de väljer amerikanska namn. För det är ju egentligen inte fråga om engelska namn, eftersom det inte är England som är deras inspirationskälla.
    vem bestämmer vad som är ett knäppt namn?
  • mysfaaktor
    Troodon skrev 2011-03-16 15:29:08 följande:
    Men hallå? Ganska ofta så är det ju tämligen självklart.
    jaså? jag trodde alla hade egna åsikter om vad som är ett fint namn. och knäppt.
Svar på tråden Pojke vid namn Sonja, vad tycker ni?