• Amme1

    Vi som tar Fragmin/Innohep

    Hejsan! Hoppar gärna in i den här tråden! När jag väntade mitt första barn fick jag en bäckentrombos i v 22. Fick då ta fragminsprutor under hela graviditeten och 6 veckor efter förlossningen. Har nu plussat med vårt andra barn och har några funderingar. Är det någon som vet hur tidigt jag måste börja med sprutor nu och måste jag ha stödstrumpor under den här graviditeten? Tacksam för svar...

  • Amme1
    Den lilla M skrev 2012-08-19 18:07:20 följande:
    jag fick börja med sprutorna samma dag som jag plussade..
    Ska träffa en läkare på special MVC i veckan, får antagligen börja med sprutor efter det då. Tack för snabbt svar...
     
  • Amme1

    Tyckte nästan det var jobbigare med strumporna än sprutorna sist. Eftersom jag fick proppen i bäckenet så fick jag ha stödstrumpor som gick upp till låren. Tog en evighet att få på mig dem varje morgon.

  • Amme1
    sweetbird skrev 2012-11-21 09:38:52 följande:
    Ni som tagit Fragmin tidigare graviditeter. Blödde ni mer efter förlossningen? Behövde ni få blod? Kanske låter konstigt . Men jag tycker det är lite äckligt att få någon annans blod :-/
    Hej

    Tog fragmin vid min förra förlossning och förlorade 1 liter ungefär. Jag tror inte det är så mycket, behövde iaf inte få något blod.  
  • Amme1
    hangonasec skrev 2012-11-22 21:01:30 följande:
    Sen några dagar sen har jag börjat ta sprutorna i låren istället för magen. Tröttnade på att se ut som en misshandlad lilablå boll hittills har det gått jättebra, inga blåmärken!

    Går in i v.24 snart, känns dock fortfarande som tusen år innan det är dags.
    Jag är i v. 20 nu och tar fortfarande mina sprutor i magen. Har tagit någon i låret och det gjorde fruktansvärt ont och fick ett jätteblåmärke Rynkar på näsan Förhoppningsvis kan jag ta sprutorna i magen länge till. Använder du stödstrumpor också?
     
  • Amme1
    hangonasec skrev 2012-11-22 22:19:02 följande:



    Dom gångerna det har gjort ont och det sedan har blivit ett superblåmärke är när jag har lyckats träffa något litet blodkärl, kanske var det som hände dig?

    Japp jag har mina "sexiga" strumpor fast inte varje dag, bara när jag jobbar långa dagar. Det är mest pga att jag har haft svår foglossning och sitter i rullstol sen v.16. Har inte märkt av någon svullnad än men irriterande vadkramper på kvällarna som är tillräckligt för att göra en koko!

    Hur länge ska du ta sprutorna?
    Jag gjorde säkert det. Jag får pröva igen, har inte vågat än för det gjorde så fruktansvärt ont. Var öm flera dagar efter. Under min förra graviditet tog jag ofta i låret, får försöka vänja mig.
    Jag ska ta sprutorna under hela graviditeten och sex veckor efter Rynkar på näsan Har tagit dem sen v. 7 så det blir ett antal sprutor. Hur länge ska du ta dina?
     
  • Amme1

    Under min förra graviditet fick jag en propp i bäckenet. Har ingen benägenhet att få proppar utan det var väl graviditeten som gjorde att jag fick en propp. Trodde att min värk var foglossning och fick en mindre chock när det visade sig vara en propp. Men som sagt, tur att mediciner finns och högkostnadsskyddet ;)

  • Amme1
    msminnie skrev 2012-11-23 08:02:34 följande:
    Ni som tar sprutorna under hela graviditeten + 6 veckor. Samma som jag kommer göra med andra ord :/
    Har ni fått info om hur det blir vid förlossningen? Man får ju inte ta EDA när man tar blodförtunnande, samt att det känns som att man borde blöda mer än vanligt eller? 
    Hej!
    När jag väntade mitt första barn så tog jag fragminsprutor under hela graviditeten, ganska så hög dos dessutom. Jag var väldigt orolig över förlossningen. Först och främst oron över att blöda mycket och sedan över att inte få ta EDA sprutan.
    Min barnmorska och läkare nämnde aldrig att man kunde trappa ner på dosen en månad innan förlossningen. Det enda de sa var att när vattnet gick eller värkarna satte igång ordentligt så skulle jag vänta med att ta sprutor. De rekommenderade att jag inte skulle ta någon EDA spruta men att det var möjligt ett visst antal timmar efter den sista sprutan som jag tog. Jag bestämde mig ganska snabbt att försöka stå ut utan EDA, för att inte riskera någon blödning.
    Vattnet gick kl 4 på morgonen och när jag kom in till förlossningen vid 8.00 så var jag fullt öppen. Tydligen kan man öppna sig snabbare om man tar fragminsprutor. Jag förlorade inte så mycket blod, ca 1 liter.
    Ursäkta mitt långa svar men förstår din oro över förlossningen. Har du inte fått prata med någon läkare? Jag kontaktade min läkare på specialmödravården, fick träffa henne och ställa alla frågor jag hade. Kände mig betydligt lugnare efter det. 
  • Amme1
    jazmine25 skrev 2012-11-26 10:16:23 följande:
    Är det nån som vet om man tillhör specialistvårds mvc för att man tar fragmin?
    jazmine25 skrev 2012-11-26 15:19:53 följande:
    Har fått en tid till spec mvc redan imorgon. Jag är ju bara i v.5 är det inte lite tidigt?
    Så fort jag plussade så ringde jag till spec mvc och fick en tid i v.6 eller 7 (kommer inte riktigt ihåg). Där fick jag prata med en läkare om min förra graviditet och förlossning. Hon gjorde en undersökning (vägde mig, tog blodprov) och fick även göra ett tidigt ultraljud. Sedan skrev hon ut fragmin till mig som jag fick börja med direkt. Jag fattade det som att jag ska ringa spec MVC om jag t.ex  har några frågor eller måste ändra dosen.
  • Amme1

    Hej!
    Jag fick en propp när jag väntade mitt första barn och är nu gravid igen. Jag började med sprutor i v. 7 efter besök hos spec.MVC.

  • Amme1

    Jag ska ta fragmin till Bf och sex veckor efter, pga propp i bäckenet vid förra graviditeten. Risken att få en propp finns efter förlossningen också har jag förstått. Kanske är olika beroende på varför man tar blodförtunnande. Ni som har stödstrumor, hur länge har era läkare sagt att ni ska använda dem?

Svar på tråden Vi som tar Fragmin/Innohep