Inlägg från: barnpsykologen margit |Visa alla inlägg
  • barnpsykologen margit

    2-åring sliter håret

    Hej!
    De flesta små barn hittar något att stoppa i munnen, som fyller funktionen att ge trygghet, lugn, igenkännande. Vi psykologer brukar prata om "övergångsobjekt", dvs de hittar en ersättning för att suga på mammas bröst eller nappflaskan. Det de väljer att ersätta bröstsugandet med är ju oftast en napp om de får tillgång till det och tummen eller någon av de andra fingrarna. Men nästan lika vanligt är att de hittar någon annan egen tröst som att sno håret om ett finger, stoppa det i munnen etc. De kan också välja ett föremål, en snuttetrasa, eller kanske ett mjukisdjur som de inte kan leva utan.
    Den här "mammaersättningen" kan leva kvar ganska länge och bli mer och mer komplex. DVS vissa barn godkänner bara en viss napp, eller de vill ha fem nappar, men bara att hålla i handen etc.
    Alla barn får ju successivt vänja sig av med nappar trasor etc och för en del är det ganska jobbigt.
    När det gäller er lilla flicka behöver hon säkert sin tröst något år till och som jag förstod av ditt brev så har hon napp också.
    Eftersom hon är ganska hårdhänt med sig själv tycker jag att ni ska försöka börja vänja henne av med att dra i håret. Understöd inte när hon utvecklar nya former att använda sitt hår som tröst. Låt i stället nappen vara den viktiga trösten. Kanske kan ni ha någon liten bomullsmössa på henne på natten om hon gör det i sömnen. Ta ut håret när ni ser att hon har det i munnen och hjälp henne och trösta henne på andra sätt. Men gå försiktigt fram så kommer hon säkerligen att sluta dra loss sitt hår.
    Lämna henne inte ensam om det är möjligt, så kan ni avbryta sugandet när det uppstår. 
    Ge det här lite tid, det tar tid att bryta en vana.
    MVH
    Margit

     

Svar på tråden 2-åring sliter håret