Inlägg från: SweetStarAngel |Visa alla inlägg
  • SweetStarAngel

    sovametoder

    Vad som slår mig när jag läser inlägg är att så många säger: Jag skulle aldrig använda den metoden men alla får göra som dom vill. Självklart får alla göra som dom vill men för det så kan man ha värderingar och tycka det är fel. Jag är emot 5mm, Anna Wahlgrens metod vet jag inte mycket om men när jag såg henne på babyboom blev både min man och jag illa berörda. hon visade på en bebis, skakade vagnen våldamt, tryckte ner bebisens huvud etc.

  • SweetStarAngel

    Maggis
    Varför vara försiktig att kritisera en metod rakt av. Egentligen vet vi inte på sikt vad som händer med barn som får gråta utan respons. Att gå in var femte minut kan ju te sig som en evighet för en sexmånaders som knappast har något begrepp om tid. Vissa barn spyr av 5mm och Eckerberg beskriver hur man ska göra när barnet spytt, torka av och börja om.
    Alla som är intresserade av att diskutera 5mm läs gärna Eckerberg då det är han som utformat metoden. (Har debatterat 5mm med människor som hyllar metoden och inte ens läst Eckerberg, blir lätt att man pratar om olika saker då)
    V

  • SweetStarAngel

    Ska läsa på om AW....

Svar på tråden sovametoder