Inlägg från: mamma2203 |Visa alla inlägg
  • mamma2203

    orolig för min förälskade tonårsdotter

    hej!

    Har inte glort så många in lägg här, men har nu en del som jag funderar på.  Jag har en dotter på 14 år, som precis blivit tillsammans med en kille på 15. hon är mycket förälskad och glad: ,visst är jag glad för hennes skull men jag kan inte låta bli att oroa mig.
    jag har gått igenom en hel del på relationsionfronten , så jag har en del i bagaget, vilket gör att jag har svårt att uppmuntra henne , utan är snarare cynisk. jag väntar mig bara att han skall krossa hennes hjärta...
    jag vill inte förstöra för henne med min oro.
    är det någon här som har råd att ge, eller har varit i liknande situation?

    /Nojig mamma

  • Svar på tråden orolig för min förälskade tonårsdotter
  • mamma2203

    Tack för era svar, det värmer att någon läser och vill svara.

    Jag försöker vara närvarande när hon vill prata (och något har jag väl lyckats med eftersom hon faktiskt verkar vilja göra det ganska ofta).
    Jag tror att jag lyckas dölja min pessimism för henne, men mina nojor (för det är faktiskt det det är frågan om) är det nog sämre ställt med. Jag kan inte låta bli att fråga ut henne om han har behandlat henne väl, om han verkar uppriktigt intresserad, om de planerat att träffas igen etc.
    Till saken hör att de bor mer än 5 mil ifrån varandra, så skall de umgås så krävs det ju en del planering. De har träffats på tävlingar inom en idrott de båda utövar, men så enkelt är det inte just nu då min dotter har en skada som hindrar henne från att tävla och träna.
    Det fina i kråksången är också att min dotter inte alls ter sig stressad eller verkar må dåligt av situationen. Det är det JAG som gör, vilket faktiskt på sätt och vis är pinsamt.

    Om alltihop verkligen går åt skogen och han verkligen krossar hennes hjärta, vet jag inte om jag orkar, med tanke på det skick jag är i nu.
    Och det är faktiskt så att den här killen mycket väl kan göra det, han är då rakt inte vad jag hoppats att min dotter skulle falla för och det är ju en del av problemet.
    Jag begriper inte ens hur jag skall stå ut med detta. Vet inte vad jag skall göra för att få stopp på detta?

  • mamma2203

    Det stämmer ju naturligtvis, och detta vet jag...ändå kan jag inte låta bli att älta detta.

    Fånigt, jag vet, och det är det som är problemet.
    Hon har gått igenom en del på sistone, med skador och en del andra tråkigheter, så jag vill inte att hon skall behöva stå ut med mer. Vet inte heller om jag skall varna henne för killen?

  • mamma2203

    Det där är ju en intressant fråga, för på något sätt finns det inte i min värld att det skulle kunna bli så- och detta beror på vem den här killen är

  • mamma2203

    Som jag skrev utövar både min dotter och den här killen en sport, där jag varit med och hjälpt till mycket.
    Han är något av en" bad guy ", speciellt när det gäller tjejer, vilket min dotter ter sig omdveten om. (jag har en del belägg för detta, från andra föräldrar:)

  • mamma2203

    Mycket kloka svar, och naturligtvis försöker jag stötta henne, men är rädd att jag förstör för henne med min oro och gör henne osäker (har sett vissa tendenser till detta).

Svar på tråden orolig för min förälskade tonårsdotter