• Anonym

    Dukan dieten??

    Anonym (Lone) skrev 2012-02-25 22:12:39 följande:
    Här kan du hitta produkter till dukan dieten www.anmadiet.se
    Hmm njae, det verkar inte vara någon bra dukan sida, tyvärr :s
  • Anonym

    Dukandieten är inte lätt!! Du ska ta bort ALLT socker, dvs tom med det som kan finnas i kött, alltså helst slakta själv elller gå till en slaktare.


    JAG  tycker du ska börja räkna kalorier istället, då får du äta allt fast inte lika mycket naturligtvis.

  • Anonym
    Anonym skrev 2012-02-26 15:12:46 följande:

    Dukandieten är inte lätt!! Du ska ta bort ALLT socker, dvs tom med det som kan finnas i kött, alltså helst slakta själv elller gå till en slaktare.


    JAG  tycker du ska börja räkna kalorier istället, då får du äta allt fast inte lika mycket naturligtvis.


    Dukandieten är OTROLIGT lätt och det enda som nånsin funkat för mig. Du har inte provat antar jag, eller gjort fel. Såna som är överviktiga, såna som jag, kommer aldrig att kunna räkna kalorier, det leder bara till frustration. 
  • Anonym

    Och nej, man ska inte ta bort socker från kött ^^ Däremot ska man skära bort synligt fett.

  • Anonym
    candi skrev 2012-03-23 20:26:06 följande:
    Stötte på denna dietmetod för första gången idag (då är jag 41 år & jojo bantare.. Obestämd).
    En förskolärare på förskolan där mitt barn går, hon har alltid haft/har bylsiga tröjor & inte alls tänkt på hur hon ser ut el reflekterat att hon har blivit speciellt smalare i ansiktet förrän idag näe jag uppmärksammar hennes pinnar till ben!!

    Jo men visst, berättade hon om denna mirakel metod enligt henne. Hon började i slutet på Januari i år & till dags datum gått ner 14 kg, vi snackar inte om någon som väger 100-120 kg utan tror hon låg runt 85 innan hon började.

    Woow jag blev jätte nyfiken & ska absolut ge de en chans, men kan inte börja nu då jag skall utomlands om 1 mån - dels försöker jag kämpa på mitt lilla sätt... tjohoo 4½ kg på 7 veckor  Gråter (visst de är okey, men jämför man med 14 kg på nästan lika lång tid så undrar man) känns ändå tröstlöst när jag kämpar mer än jag gjort förr & de ger inte mer resultat! 

    Ska syna dieten lite mer - hej då       
    Det är ju ändå om en månad, så visst kan du börja nu! Bara ta ett par attackdagar när du kommer hem och sen fortsätta!
    Jag har gått ner 9,8kg nu på exakt två månader med denna diet, helt underbart. 
  • Anonym
    candi skrev 2012-03-24 09:47:49 följande:
    Jahaa kan man!!??  Men då börjar jag imorgon ska jag tro. Ska läsa på lite mer bara!!
    Häftigt!

    Grattis till din viktnergång. Går du varje dag i 30 min, el tränar du mer?
    Gör det! :)
    Tack! Nej jag går bara. Ibland 30 min, ibland 20 och faktiskt ibland inte alls. Jag är en latmask så det skriker om det :p Har promenerat två gånger de senaste två veckorna endast :o Men har ändå gått ner 2,4kg på den tiden, och har fuskat lite emellanåt också med bla alkohol... :p Hade säkert gått ner mer om jag skött mig exemplariskt, men jag är ändå nöjd som det är! :)
Svar på tråden Dukan dieten??