johnjohn skrev 2011-05-24 22:29:49 följande:
hur gammal är du? tror du att du har tagit skada av att få smisk,? mena tror du att du blev lydigare av att du fick det eller blev du mer olydig just för att du fick det? (som protest liksom) om det nu va så att du fick mkt smisk.
låter mer som din grannes far misshandla dem mer. mena änr du skrev gick loss på. änn att dem fick smisk på stjärten när de var olydiga .
hur ser du på smisk som uppfostran idag.
Jag är 34 år. Nä, kan nog inte säga att jag har tagit skada av det alls. Som sagt, det är inget jag tänker på ens idag. Vet inte om jag lärde mig heller faktiskt. Jag har alltid varit lite trotsig av mig, är det än idag. Alltså lite att ingen talar om för mig vad jag ska göra, du kan inte tvinga mig att göra något, jag inte vill. När jag blev tonåring sen så var det ju mer utegångsförbud som gällde om jag bröt regler. Men lik förbannat bröt jag dom. Sa dom var hemma klockan 10, så kom jag 10 över 10. Bara för att..
Nä, jag tror inte på smisk. Jag kan ta tag i armen för att få dom att lyssna på mig, värre än så har jag aldrig gjort. Vet inte. Bara för att jag inte direkt tog åt mig så behöver det ju inte betyda att ett annat barn inte gör det.