Inlägg från: Shawshank |Visa alla inlägg
  • Shawshank

    han kliar sig hela nätterna, exem? hjälp!

    Jag har också en liten kille med eksem, hans är nog tyvärr ett arv direkt från mig och verkar inte vara födoämnesrelaterade.

    Min lillkille kliade också massor, och sparkade med benen hela nätterna vilket vi fick reda på av hudläkaren är ett tecken på att det kliar.

    Vi fick också rådet att köra på kortison och började med Mildison, som är ganska mild, men fick gå över till Locoid som är ännu lite starkare inan vi fick bukt med hans eksem. Sedan trappar man ut dem och smörjer bara med mjukgörande tills eksemet blossar upp igen, om det gör det. Och skulle det vara något din lillkille får i sig som han är allergisk mot kommer det garanterat visa sig när eksemen blossar upp igen och man kan gå tillbaka och jämföra vad man ätit, om man gjort något speciellt osv.

    Verkar han störd av eksemet och ni fått rådet av BVC med kortison tycker jag det är värt att köra på för att stilla klådan och irritationen :)

Svar på tråden han kliar sig hela nätterna, exem? hjälp!